گسترش فساد در معارف واخان بدخشان

0

برخی از اعضای شورای ولایتی و باشنده‌گان پامیرهای خُردوکلان در ولسوالی واخان بدخشان از بسته‌بودن مکتب‌های این بخش‌ها خبر می‌دهند.

آنان می‌گویند، با آن که حدود دو ماه از آغاز سال جدید آموزشی در پامیرها می‌گذرد، هنوز مکتب‌های این بخش‌ها به روی دانش‌آموزان باز نشده است.

به علت سردی هوا همه ساله‌، سال آموزشی در پامیرهای ولسوالی واخان، ماه جوزا آغاز می‌شود.

طلب‌الدین قادری، عضو شورای ولایتی بدخشان در گفت‌وگویی ، علت بسته‌ماندن مکتب‌های پامیرها را، موجودیت فساد در تأمین مخارج خوابگاه معلمان و دانش‌آموزان و بخش‌های مدیریتی معارف پامیرها عنوان می‌کند.

شماری از باشنده‌گان پامیر نیز با ابراز نگرانی می‌گویند، اگر مکتب‌های این منطقه به زودی باز نشود، با آغاز فصل خزان شدت سرما در این منطقه افزایش می‌یابد و دانش‌آموزان امسال از آموزش محروم خواهند شد.

اما مسئولان ریاست معارف بدخشان علت بسته‌ماندن مکتب‌ها در پامیرها را اندک‌بود حقوق معلمان عنوان می‌کنند.

سمیع ابدیار، رئیس معارف بدخشان می‌گوید، معلمان حاضر نیستند که با حقوق اندک به پامیرها بروند. ابدیار می‌گوید، این مشکل با وزارت معارف در میان گذاشته‌‌شده تا معاش معلمان این منطقه افزایش یابد و به دانش‌آموزانی که در خوابگاه این مکتب به سر می‌برند بدل اعاشه داده شود.

باشنده‌گان پامیرهای خُردوکلان به علت دشوارگذربودن راه‌های این منطقه تا ده سال پیش به خدمات آموزشی دسترسی نداشتند، اما حکومت در سال ۱۳۸۸ با ایجاد یک خوابگاه برای معلمان و دانش‌آموزان، امکانات حق دسترسی به آموزش را برای آنان فراهم ساخت.

 

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com