افزایش قتل کارمندان صحی در سال جاری

0

وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان جمعه ۱۲ ژوئیه از افزایش کشتار کارمندان صحی در جریان سال جاری میلادی در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

وحیدالله مایار، سخنگوی این وزارت گفته است، در جریان سال جاری میلادی ده‌ها کارمند صحی در هنگام اجرای وظیفه کشته شده‌اند و صدها مرکز صحی در ولایت‌های ناامن مورد حمله قرار گرفته و صدمه دیده است.

مایار از طرف‌های درگیر جنگ خواست که به خدمات‌رسانی صحی آسیب نرساند و از انجام حملات بر مراکز صحی و استفاده کردن از آن به عنوان سنگر نظامی خودداری کنند.

او علاوه کرد، به تازه‌گی یک کارمند صحی به نام «ماشاالله حرکت» در جریان یک سفر رسمی به ولایت پکتیا و در هنگام اجرای وظیفه کشته شد.

هم‌چنان روز سه‌شنبه هفته جاری مقام‌های محلی در ولایت میدان‌وردک اعلام کردند که دو کارمند صحی در یک حمله در این ولایت کشته شدند.

با این حال، کمیته سویدن برای افغانستان روز پنج‌شنبه ۱۱ ژوئیه اعلام کرد، حمله بر مرکز صحی در ولایت میدان‌وردک از سوی نیروهای امنیتی افغان انجام شده است و آن را محکوم کرده است. کمیته سویدن گفته است که این مرکز مربوط این کمیته بوده چهار نفر در آن کشته شده‌اند و یک نفر دیگر نیز ناپدید است.

به تازه‌گی دفتر امور هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان یا «اوچا» نیز از حمله بر مراکز صحی و افزایش تلفات کارمندان صحی ابراز نگرانی‌کرده و از طرف‌های درگیر خواسته‌اند تا به مصونیت جان کارمندان صحی توجه کنند.

سازمان جهانی صحت در ماه مه امسال اعلام کرده بود که در جریان چهار ماه اول سال ۲۰۱۹ حدود ۱۱۴ حمله بر مراکز صحی در افغانستان ثبت شده است که در پی آن سه مرکز به صورت کلی تخریب شده و ۹۹ مرکز نیز مسدود گردیده است.

هر چند سخنگوی وزارت صحت عامه آمار دقیق از تلفات کارمندان صحی در جریان سال روان میلادی ارایه نکرد و آن را «ده‌ها» نفر خواند اما سازمان جهانی صحت در ماه مه امسال گفته بود که در ۱۱۴ حمله بر مراکز صحی ۱۱ کارمند صحی کشته شده‌اند. شمار زخمیان در پی حمله بر مراکز صحی از سوی این نهاد ۱۰ نفر اعلام شده بود.

نهادهای بین‌المللی مرتبط به مسأیل صحی و وزارت صحت عامه به صورت مشخص عاملان این حملات را اعلام نکرده‌اند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com