توافق آمریکا و طالبان روی برنامه خروج

0

شماری از مقام‌های پیشین طالبان می‌گویند، بر اساس معلومات آنان، نماینده‌گان آمریکا و طالبان در نشست قطر روی زمان‌بندی خروج نیروهای خارجی از افغانستان توافق کرده‌اند.

مولوی قلم‌الدین، از مقام‌های پیشین طالبان می‌گوید، امروز نشستی در بارۀ صلح افغانستان در چین برگزار شده و نماینده‌گان شماری از کشورها در آن حضور دارند.

به گفتۀ او، زلمی خلیلزاد نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان نیز در این نشست حضور دارد و در بارۀ توافق آمریکا و طالبان بر سر خروج نیروهای خارجی از افغانستان به اشتراک‌کننده‌گان این نشست معلومات ارایه می‌کند.

این مقام پیشین طالبان می‌افزاید، نماینده‌گان آمریکا و طالبان روز گذشته در دوحه بر سر خروج نیروهای خارجی از افغانستان توافق کرده‌اند و آقای خلیلزاد پس از نشست چین به آمریکا می‌رود.

قلم‌الدین می‌گوید،  پس از بازگشت خلیلزاد از آمریکا، دور هفتم مذاکرات طالبان و آمریکا ادامه می‌یابد و توافق‌نامۀ خروج نیروهای خارجی از افغانستان در حضور نماینده‌گان سازمان ملل و دیگر کشورها امضا می‌شود.

سید اکبرآغا، دیگر مقام پیشین طالبان می‌گوید، از نشست دیروز قطر چنین استنباط می‌شود که دو طرف روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان به توافق رسیده‌اند.

زلمی خلیلزاد نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان نیز روز گذشته در توییترش نگاشته بود که برای ادامۀ دور هفتم گفت‌وگوهای صلح با طالبان به چین رفته و پس از دیدار با مقام‌های چینی، گزارش نشست دور هفتم را با مقام‌های آمریکایی در میان خواهد گذاشت.

خلیلزاد در ادامه نوشته است که در ادامۀ نشست دور هفتم، پس از موضوع خروج نیروهای خارجی روی روابط آمریکا و افغانستان با نماینده‌گان طالبان بحث خواهد شد.

سهیل‌شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید، بحث خروج نیروهای خارجی افغانستان تا حد زیادی نهایی شده و به زودی در این زمینه توافق خواهد شد.

به گفتۀ او، دور هفتم گفت‌وگوهای صلح میان این گروه و آمریکا دوباره آغاز می‌شود و ممکن است که توافق‌نامۀ خروج نیروهای خارجی در نشست پیش‌رو امضا شود.

نشست گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نیز دو روز قبل با صدور قطع‌نامۀ ۸ ماده‌یی در قطر پایان یافت و در این قطع‌نامه بر کاهش خشونت‌ها و تلفات غیرنظامیان تأکید شده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com