ترامپ: افغانستان دانشگاه تروریزم است

0

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا در مصاحبه‌ای گفته است که می‌خواهد نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج کند، اما نگران این امر است که بدون حضور نیروهای امریکایی، این کشور به عنوان پایگاهی برای حمله به ایالات متحده می‌تواند استفاده شود.

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا مصاحبه با فاکس‌نیوز گفته است مشکل خروج ۹ هزار نیروی امریکایی این است که افغانستان لانه‌ای برای تروریستان می‌شود.

ترامپ با اشاره به مکالمه‌هایی که با مقامات امریکایی داشته، افزوده که آن‌ها به وی هشدار می‌دادند که بهتر است با تروریستان در افغانستان بجنگیم تا در ایالات متحده.

ترمپ افغانستان را دانشگاه هاروارد «تروریست‌ها» خواند و گفته است که حتی در صورت خروج همه نظامیان امریکایی از افغانستان، امریکا حضور اطلاعاتی خود را در این کشور تقویت خواهد کرد.

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان در واکنش به این گفته های آقای ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، که گویا،”افغانستان لابراتوار تروریزم“ است میگوید:افغانستان قربانی اصلی تروریزم است.

کرزی می افزاید که تروریزمی که پیوسته با کمک مالی و سیاست های مبهم ایالات متحده رشد و قوام یافته است. ظهور گروه داعش، در حضور وسیع سیاسی، نظامی و استخباراتی این کشور در افغانستان گواه آشکار این مطلب است.

حامد کرزی افزود: افزایش جنگ و خشونت در افغانستان راه حل معضل کشور ما نبوده بلکه با تأکید بر امر صلح و تقویت فعالیت های صلح طلبانه و افغانی ساختن این پروسه است که میتوان به این جنگ طولانی و خانمانسوز پایان داد.

این گفته‌های او در حالی ابراز می‌شوند که طالبان در حال بازنگری توافق پیش نویس برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان استند و در مقابل رهبران طالبان گفته اند که آنان با تروریزم در افغانستان، مبارزه خواهند کرد.

از سویی‌هم، زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان به آژانس خبر رسانی اسوشیتدپرس گفته‌است: «ما بالای پیش نویس توافق کار می‌کنیم.»

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com