تاکید ناتو به گفتگوهای صلح بین‌الافغانی

0

ینس استولتنبرگ منشی عمومی ناتو هنگام ملاقات دیروز خود با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در مقر این پیمان در بروکسل روی آغاز هرچه زودتر گفتگوی بین الافغانی به ارتباط صلح افغانستان تاکید کرده‌است.

اعلامیه ناتو گفت که منشی عمومی این پیمان در این ملاقات گفته‌است که همه کشورهای منطقه باید برای صلح در افغانستان نقش مثبت بازی کنند چون امنیت و ثبات در افغانستان به نفع همۀ منطقه است.

در این میان سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر روز دوشنبه گفت که آن‌ها آرزومند اند که در دور هفتم گفتگو با مقامات امریکایی جدول زمانی خروج قوای امریکا از افغانستان اعلان شود.

قرار است این گفتگوها میان طالبان و مقامات امریکایی به رهبری زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص این کشور برای امور صلح افغانستان روز شنبه آینده در دوحه آغاز شود.

زلمی خلیل‌زاد در بارۀ این دور گفتگوها در یک پیام خود در تویتر نوشته‌است که با در نظرداشت بازدیدهای وی از افغانستان و قطر همۀ اطراف آرزومند پیشرفت سریعتر در مذاکرات اند.

سهیل شاهین گفت که جدول زمانی خروج قوای امریکا از افغانستان و تضمین این‌که از خاک این کشور علیه هیچ کدام کشوری استفاده نخواهد شد، دو مسئله عمده در اجندای این دور گفتگوها می‌باشند.

آقای شاهین می‌افزاید که گفتگوی مستقیم با حکومت افغانستان و آتش‌بس در دورهای بعدی مورد بحث قرار خواهد گرفت. آما زلمی خلیل‌زداد قبلاً گفته‌است امریکا صرف برای خارج ساختن نیروهای خود از افغانستان گفتگو نمی‌کند بلکه در صدد یک توافق صلح همه جانبه‌است.

او در پیام تویتر روز سه شنبه گذشته خود یکبار دیگر تاکید کرد که اگر روی همه مسائل توافق صورت نگیرد روی هیچ یکی آن‌ها توافق صورت نخواهد گرفت.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com