کنفرانس بررسی نقش بندر چابهار در توسعه صادرات افغانستان

0

کنفرانس تحقیقی و علمی تحت عنوان ( بندر چابهار و نقش آن در توسعه صادرات افغانستان ) دایر گردید.

روز یکشنبه مورخ ۲سرطان ۹۸ کنفرانس تحقیقی و علمی تحت عنوان فوق الذکر با حضورداشت مقام ولایت وهیئت اعزامی از اداره امور ریاست جمهوری و اشتراک روئسای دوایر ملکی ، علمای کرام ، متنفذین ، اساتید ، تاجران ، نماینده گان نهاد های مدنی ، نویسنده گان ، محصلین ، متعلمین و جوانان در مهمانخانه آزادی ولایت تدویر یافت.

پوهندوی دوکتور سید ولی سلطان والی ولایت نیمروز در این کنفرانس،ایجاد بندر چابهار را در اقتصاد و روند تجارت منطقه و آسیا مهم و موثر عنوان نموده افزود : بندر چابهار کشور را به بحیره عرب و از آن طریق به جنوب آسیا متصل خواهد نمود.

والی نیمروز علاوه نمود: امورات باید هدفمندانه و هوش مندانه با طرح و برنامه های منظم انجام یابد از طرفی ما طرحی اقتصادی را از سوی ولایت به ریاست جمهوری ارائه خواهیم نمود تا در تطبیق آن هدایات لازم و اجراات صورت گیرد.

از سوی هم ، برگزاری همچو کنفرانس ها را برای جوانان محصلین و متعلمین ذکور و اناث موثر عنوان نموده و در این راستا از هرنوع همکاری ابراز اطمینان بخشید.

همچنان پوهندوی دکتور سید ولی سلطان والی ولایت نیمروز امروز دوشنبه ۳سرطان۱۳۹۸ با هیات ریاست عمومی ادارهٔ امور ریاست جمهوری که به هدف ایجاد رابطه همکاری (Sister City) میان شهرهای زرنج و‌بامیان و اشتراک در گفتمان علمی چابهار وارد ولایت نیمروز شدند، دیدار نمود.

ویس احمد حکمت، آمر توسعه صادرات اداره امور ضمن تشریح هدف سفر شان به نیمروز، خاطرنشان ساخت که ایجاد روابط همکاری میان شهرها در تقویت روابط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و توسعه دوستی‌ها میان مردمان کشور نقش به سزای دارد و به همین منظور، قرار است به زودی شهرهای زرنج و بامیان پیمان همکاری را امضا کنند. او از اداره محلی نیمروز خواهان سهم فعال در تحقق اهداف این پیمان گردید.

آقای حکمت همچنان برگزاری گفتمان‌های علمی پیرامون مسیرهای جدید ترانزیتی را در بهبود فعالیت‌های اقتصادی موثر خواند و از تلاش‌ها برای ایجاد نخستین خط کشتی رانی افغانستان در بندر چابهار خبر داد.

در همین حال، پوهندوی دکتور سید ولی سلطان والی نیمروز ضمن حمایت از طرح ایجاد روابط همکاری و خواهرشهری در سطح کشور، بر حمایت همه جانبه مقام ولایت از تطبیق این طرح و ایجاد سهولت‌های لازم در این خصوص وعده داد تا در نهایت، فرصت‌های بیشتر اقتصادی و سرمایه‌گزاری برای ولایت نیمروز فراهم گردد.

والی ولایت، از برگزاری گفتمان علمی چابهار اظهار خرسندی نموده، روی بازاریابی کالاهای صادراتی این ولایت تاکید کرد.

قابل ذکر است که هیات مذکور طرح خواهرشهری متذکره را با روسای ادارات دولتی ولایت نیمروز نیز شریک ساختند و در مورد، نظریات آنها را خواستار شدند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com