تشکر ترمپ از ایران برای فیر نکردن به هواپیمای با سرنشین این کشور

0

آقای ترامپ امروز شنبه ۲۲ ژوئن و در جمع خبرنگاران گفت که در جریان حادثه روز پنج‌شنبه هفته گذشته که ایران به یک پهپاد آمریکایی در دریای عمان شلیک کرد، یک هواپیما با ۳۸ سرنشین نیز در تیررس ایران بوده است، اما ایرانی‌ها تصمیم گرفتند که به آن هواپیما شلیک نکنند.

رئیس‌جمهور آمریکا این تصمیم مقام‌های ایرانی را بسیار خردمندانه توصیف کرد و گفت ما بابت این تصمیم از آنها سپاسگزاریم.

دونالد ترامپ در جمع خبرنگاران با سئوالات بسیاری درباره ایران روبه‌رو شد این خبر را ابتدا روزنامه نیویورک تایمز عصر جمعه به نقل از وزارت دفاع آمریکا نوشت و گزارش کرد که این همان هواپیمایی است که از لحظه سقوط پهپاد فیلم‌‍برداری کرده بود.

وی در عین حال اشاره‌ای به مساله مورد اختلاف ایران و آمریکا درباره محل این حادثه نکرد. ایران می‌گوید که به پهپاد آمریکایی شلیک کرده، چرا که این پهپاد به حریم هوایی ایران تجاوز کرده بود. اما آمریکا این موضوع را تکذیب کرده و می‌گوید که پهپاد در آب‌های بین‌المللی هدف حمله قرار گرفته است.

ایران اعلام کرد که اسناد مربوط به تجاوز پهپاد آمریکایی به حریم هوایی کشور را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه می‌کند.

آقای ترامپ در روز شنبه نیز این موضوع را تکرار کرد و همزمان، با تغییر شعار تبلیغاتی خود گفت: بیایید ایران را دوباره باشکوه کنیم.

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: نخستین ساعات بامداد ۳۰ جوزا یک فروند هواپیمای جاسوسی «گلوبال هاوک» امریکا بعد از ورود به حریم دریایی ایران در ولایت هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد.

پهپادی که ایران ساقط کرده گلوبال هاک نام دارد گلوبال هاوک (ار کیو-۴) دور بردترین پهپاد عملیاتی جهان است. هواپیمای بدون سرنشینی است با دو بال بلند بدون پس‌گرایی شبیه به بال یک گلایدر، که برای سوار شدن روی هوا و کاهش مصرف سوخت در ارتفاع بالا کاربرد بسیار دارد.

تلاش‌‌های رئیس‌جمهوری آمریکا برای مذاکره با ایران، با مخالفت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در ایران همراه شده است. آقای خامنه‌ای پیشتر شخص دونالد ترامپ را غیرقابل اعتماد خوانده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com