توقف برنامه آموزشی خلبانان نظامی افغان

0

اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) از احتمال توقف برنامه آموزشی خلبانان نیروهای هوایی افغان از سوی امریکا پرده برداشته ودلیل این اقدام ناهماهنگی میان امریکا و نظامیان افغان گفته شده است.

در یک گزارش تازه این نهاد آمده است که امریکایی‌ها در بسیاری موارد در تصمیم‌گیری‌ها به نظامیان افغان سهم نمی‌دهند و این کار برنامه‌های مشترک را با ناکامی رو به رو می‌سازد.

در گزارش سیگار چنین گفته شده است: “به افغان‌ها صرف خبر و هدایت داده می‌شد، از آن‌ها نه سوال می‌شد و نه همرایشان مشورت می‌شد.به بسیاری مشاورین پیش از اعزام شان به افغانستان، در مورد سیستم‌ها، اسلحه، فرهنگ، عقاید و تاریخ این کشور معلومات لازم داده نمی‌شد”.

سیگار در گزارش اش می‌گوید، از بهر همین اختلاف‌ها و چالش‌ها وزارت دفاع امریکا در نظر دارد که برنامه آموزش خلبانان نیروهای هوایی افغانستان را در پایان سال ۲۰۲۰ میلادی توقف دهد.

سیگار، درپایان گزارش اش برجسته ساخته است که فرار شماری از سربازان افغان از آموزش، گماشتن شماری آنان پس از برگشت به کشور به کارهای خلاف رشته شان و تفاوت در راه‌بردهای ارتش افغانستان و امریکا، سبب شد که نیروهای دفاعی و امنیتی این کشور نتوانند از برنامه‌های آموزشی در امریکا استفادۀ موثر کنند.

ظاهر عظیمی، یک تن آگاه امور نظامی در این زمینه چنین می‌گوید: “شمار زیادی از خلبانان که جهت آموزش به ایالات متحده امریکا رفته اند ، باز پس نیامده اند، این پس نیامدن باعث شده که به هریک از خلبان ما، بیش‌تر از دومیلیون دالر مصرف شود به همین علت امریکا دیگر این نقص مالی را نمیخواهد متحمل شود.”

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com