معرفی رییس جدید استخبارات پاکستان

0

جنرال قمر باجوا لوی درستیزارتش پاکستان جنرال فیض حمید را به حیث رییس تازۀ ادارۀ استخباراتی آن کشور «آی‌اس‌آی» گماشته ‌است.

جنرال حمید جاگزین جنرال عاصم منیر می‌شود که در میزان سال گذشته به این سمت گماشته شده بود.

روزنامۀ دان پاکستان گزارش داده است که جنرال حمید در گذشته به صفت رییس امنیت داخلی آی اس آی کار کرده و یکی از معتمدترین افراد قمر جاوید باجوه، لوی درستیز پاکستان است.

در جریان اعتراض‌های سال ۲۰۱۷ میلادی در برابر تغییر قانون انتخابات در پاکستان، فیض حمید پس از گفت ‌وگو با رهبران معترضان، این اعتراض‌هارا پایان بخشید.

شماری از آگاهان این کار حکومت پاکستان را اقدامی برای فریب آمریکا از بهر مبارزه در برابر هراس افگنی از سوی پاکستان می خوانند و به این باو اند که این جنرال سه ستاره ارتش پاکستان در کار کرد و برنامه های احزاب سیاسی آن کشور نیز نفوذ و نظارت داشته است و تقرر این فرد می تواند بر شدت جنگ در افغانستان اثرگذار باشد.

ظاهر عظیمی، آگاه نظامی نیز می گوید:پاکستان اخیراً از لحاظ اقتصادی و سیاسی بسیار تحت فشار است و کوشش می کند که به نحوی ایالات متحدۀ آمریکا را قانع بسازد و وانمود سازد که در پروسۀ صلح صادقانه همکاری می کند.

به گفته مقام‌های نظامی پاکستان،جنرال عاصم منیر، رییس برکنار شدۀ آی اس آی به صفت فرمانده قول اردوی گجرانوالۀ پاکستان به کار ادامه خواهد داد.

گزینش رییس آی اس آی که دورۀ کاری آن سه سال می‌باشد از صلاحیت صدر اعظم پاکستان است، اما شخصی که به این سمت گماشته می‌شود باید مورد تایید لوی درستیز کشور نیز باشد.

پس از اعلام استقلال پاکستان در سال ۱۹۴۷ میلادی، اردوی آن کشور در حدود نصف این مدت در راس قدرت بوده و حتا در جریان کار حکومت‌های ملکی نیز با صلاحیت‌ترین نهاد دولتی بوده است.

اردو و ادارۀ استخبارات پاکستان همواره به حمایت، آموزش و تجهیز تندروان ضد افغانستان و هند متهم شده است، اما اسلام آباد پیوسته این اتهامات را رد کرده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com