دیدار ملا عبدالغنی برادر از چین

0

رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر و معاون رهبر این گروه برای گفتگو با مقامات چینی به این کشور رفته‌است.

منابع نزدیک به گروه طالبان گفته‌اند که ملا عبدالغنی برادر؛ رییس دفتر سیاسی طالبان به بیجینگ؛ پایتخت چین رفته و قرار است او در این سفر با مقام‌های این کشور در مورد صلح افغانستان گفتگو کند.

این منابع گفته‌اند که طالبان می‌خواهند پیش از آغاز دور هفتم مذاکرات با امریکا، موضع‌گیری‌های خود را با همسایه‌های افغانستان شریک کنند.

طالبان در مورد زمان سفر ملا برادر چیزی نگفته‌اند؛ اما گزارش‌هایی وجود دارد که او و امیرخان متقی؛ عضو دیگر دفتر طالبان در قطر، روز شنبه (۲۵ جوزا) به چین رسیده‌اند. همچنین گزارش‌های تاییدنشده از دیدار ملا برادر با وزیر خارجه چین و مقام‌های استخباراتی آن کشور منتشر شده‌است.

سفرها و دیدارهای نمایندگان طالبان با مقامات کشورهای منطقه و جهان پس از آن افزایش یافت که شورای امنیت سازمان ملل، نام ۱۴ تن از اعضای دفتر قطر این گروه را از فهرست سیاه بیرون کشید و ممنوعیت سفر آنان را لغو کرد.

هیات طالبان سه دور به مسکو سفر کرده‌اند و با رهبران و فعالان سیاسی افغان و شماری از مقامات روسی دیدار داشتند. دو دور اخیر این سفرها زیر نام «نشست بین‌الافغانی» برگزار شد و در آن شماری از فعالان برجسته‌ افغانستان شرکت کردند.

این سفرها در حالی انجام می‌شود که قرار است دور هفتم مذاکره میان نمایندگان این گروه و زلمی خلیلزاد؛ فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، به‌زودی در دوحه؛ پایتخت قطر برگزار شود.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com