داعش در افغانستان تهدید جدی برای امریکا

0

یک جنرال ارشد امریکایی، گروه دولت اسلامی یا داعش در افغانستان را یک تهدید بسیار نگران کننده برای کشورش خوانده‌است.

جنرال فرانک مکنزی فرمانده ارشد اردوی ایالات متحده در شرق میانه می‌گوید، جنگجویان داعش در افغانستان بسیار مایل به انجام حملات بر قلمرو امریکا اند اما تا زمانی‌که این گروه تحت فشار قرار دارد، انجام این حملات برای جنگجویان آن دشوار خواهد بود

بر اساس خبرگزاری اسوشیتد پرس، جنرال مکنزی این را دوازدهم جون در جرمنی به شماری از خبرنگارانی گفت که او را در سفر هشت روزه‌اش به قطر، عراق، امارات متحده عربی و مصر همراهی کردند.

او قبل از برگشت به ایالت فلوریدای امریکا در پایگاه هوایی رامشتاین جرمنی توقف داشت.

جنرال مکنزی همچنان افزود با آنکه باور دارد که گروه دولت اسلامی یا داعش نتوانسته قابلیت هایش را در افغانستان گسترش دهد اما به گفته او هنوز هم این گروه به عنوان یک چالش بزرگ قرار دارد.

جنرال مکنزی افزوده که حضور و فعالیت‌های گروه داعش در شرق افغانستان نگران کننده است زیرا به گفته او عملیات‌های نظامی برای کاهش فعالیت این گروه ناکام شده‌اند.

این اظهارات جنرال فرانک مکنزی فرمانده ارشد اردوی ایالات متحده در شرق میانه در حالی ابراز شده که هفته پیش خبرگزاری اسوشیتد پرس به نقل از مقام‌های امریکایی و افغان گزارش داده بود که گروه دولت اسلامی یا داعش با از دست دادن خلافت نام نهاد سوریه و عراق در مناطق کوهستانی شمال شرق افغانستان جای پای خود را توسعه می‌دهد.

در این گزارش که نام مقام‌ها افشاء نشده بود، به نقل از یک مقام استخباراتی امریکا مستقر در افغانستان آمده‌است که گروه داعش به هدف حمله بر ایالات متحده و سایر کشور های غربی، جنگجویان تازه را در افغانستان استخدام می‌کند.

خبرگزاری فرانسه  afp۱۰ جنوری در یادداشتی از رشد و گسترش سریع تفکر داعش در زیر گوش آمریکا و نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان در کابل پرداخته است.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان در یک مصاحبه خبری با تلویزیون الجزیره ایالات متحده امریکا را به همکاری با داعش در افغانستان متهم کرد و گفت که امریکا به این گروه اجازه داده است تا در افغانستان رشد کند.

نمایندۀ خاص روسیه برای افغانستان ادعا کرده است که گویا هلیکوپتر های بدون نشان وعلامت تندروان گروه داعش را که با تجهیزات نظامی غربی مجهز اند به افغانستان انتقال می دهد.

ضمیر کابلوف، نمایندۀ خاص روسیه برای افغانستان، همچنان گفته است که در حدود ۱۰ هزار تندرو گروه دولت اسلامی یا داعش در افغانستان حضور دارند و شمار آنان در این کشور جنگ زده رو به افزایش است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com