نگرانی کانگرس امریکا از گفتگوهای صلح خلیلزاد با طالبان

0

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان برای  نخستین بار چهارشنبه (۱جوزا) پشت درهای بسته به اعضای کمیتۀ روابط خارجی مجلس سنای امریکا در مورد روند صلح افغانستان گزارش داده است.

پیش از این شماری از قانونگذاران امریکایی از مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده خواسته بودند تا آقای خلیلزاد را برای گزارشدهی به کانگرس امریکا بفرستد و با ارسال نامه‌ای به آقای پمپیو از “فقدان شفافیت” در روند صلح افغانستان انتقاد کرده بودند.

جیم ریچ، سناتور جمهوریخواه و رییس کمیتۀ روابط خارجی مجلس سنای کانگرس ایالات متحده گفته است که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان در مذاکرات با گروه طالبان “پیشرفت داشته است اما مسله همواره این است که چقدر پیشرفت وجود داشته و آیا می توانید به هدف نهایی برسید یا خیر.”

همچنان اسوشیتدپرس از قول باب منیندیز، سناتور دموکرات گزارش داده است که مردم امریکا خواستار برگشت سربازان امریکایی از افغانستان اند، در حالیکه اختلاف عمیق بین دیدگاه های جامعه استخباراتی در مورد (چشم انداز صلح) و خوش بینی آقای خلیلزاد وجود دارد.

خلیلزاد از زمان گزینش‌اش به صفت نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان تا کنون شش بار با نمایندگان طالبان دیدار کرده است، اما این نخستین بار است که در مورد این تماس‌ها به قانونگذاران امریکایی گزارش می‌دهد.

حکومت و شورای عالی صلح افغانستان نیز در گذشته انتقاد کرده بودند که آقای خلیلزاد جزییات کامل تماس‌های خود را با طالبان در اختیار حکومت افغانستان قرار نمی‌دهد.

خروج قوای خارجی از افغانستان، تضمین از اینکه از خاک افغانستان برای انجام حملات بر ضد امریکا استفاده نشود، آغاز مذاکرات بین الافغانی و آتش بس پایدار از مسایل مورد بحث در گفتگوهای آقای خلیلزاد با طالبان بوده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com