بهره‌برداری نخستین پروژه بزرگ انرژی آفتابی کشور

0

به ادامه تلاش‌های حکومت وحدت ملی برای آوردن روشنایی به کشور، اینک در ماه مبارک رمضان،‌ با مشارکت عامه و خصوصی برای تأمین انرژی از منابع داخلی کشور، اولین پروژه بزرگ انرژی آفتابی افغانستان، آماده بهره‌برداری گردید.

قرارداد پروژه تولید انرژی برق از منابع آفتابی در تاریخ ۱۸ فبروری ۲۰۱۸ مطابق برای نخستین بار در تاریخ کشور، بعد از تأیید شورای عالی اقتصاد و منظوری کمیسیون تدارکات ملی حکومت ، در ولسوالی دامان ولایت کندهار، به هزینه مجموعی ۱۹.۵ میلیون دالر امریکایی عقد گردید.

جهت تطبیق پروژه مشارکت عامه و خصوصی، دولت افغانستان (وزارت مالیه) ۷ میلیون دالر را به کمپنی خصوصی ترکی CONSTRUCTION COMPANY ۷۷ مشارکت نموده است.

این پروژه در ۴ می ۲۰۱۹ مطابق ۱۴ ثور ۱۳۹۸ خورشیدی عملاً برای وصل در شبکه ملی برق و بهره‌برداری آماده گردید که قرار است به‌زودی با حضور جلالتمآب رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، رسماً افتتاح و مورد استفاده قرار گیرد.

قابل یادآوری است که این پروژه از اولین بسته سرمایه‌گذاری انرژی قابل تجدید است که در سال ۱۳۹۶ از طرف وزارت انرژی و آب به کابینه جمهوری اسلامی افغانستان ارایه و بعد از تایید به اعلان سپرده شده بود.

با بهره‌برداری این پروژه بر علاوه منازل رهایشی، فابریکه‌های بزرگ و کوچک صنعتی از انرژی برق روزانه مستفید خواهد گردید که افزون بر رشد و توسعه صنعت در کشور،‌ زمینه اشتغال‌زایی به طور مستقیم و غیرمستقیم را نیز مساعد می‌نماید.

بر بنیاد قرارداد فی مابین کمپنی خصوصی ۷۷ ترکی و د افغانستان برشنا شرکت، کمپنی طی ۲۰ سال تولید برق این پروژه را بالای د افغانستان برشنا شرکت به فروش می‌رساند و بعد از مدت ۲۰ سال، این پروژه با تمام تجهیزات آن به د افغانستان برشنا شرکت واگذار می‌گردد.

همچنین کار دو پروژه آفتابی دیگر نیز در این ولایت با ظرفیت‌های ۱۵ میگاوات و ۱۰ میگاوات تحت کار قرار دارد که به‌زودی آماده بهره‌برداری خواهد گردید.

همچنین کجکی نیز مطابق تولید فابریکه برق آبی و نظر به ظرفیت آب به مشترکین رهایشی برق تامین می‌نماید.

این در حالی است که در ولایت کندهار حدود ۶۷۰۰۰ مشترک از انرژی برق مستفید می‌گردند و ظرفیت جذب شبکات برق کندهار به ۱۰۰ میگاوات برق می‌رسد که فعلا ۱۲ میگاوات از طریق دیزل جنراتورها و ۳۶ میگاوات از بند کجکی مهیا می‌گردد.

با تطبیق این پروژه و پروژه‌های دیگر برق‌رسانی که تحت کار می‌باشد، وضعیت برق کندهار بهبود می‌گردد و تامین برق ولایت کندهار کاملاً از منابع داخلی می‌باشد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com