سیگار:توافق صلح با طالبان پیامدهای ناگواری دارد

0

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار)در تازه‌ترین گزارش‌اش به کنگره امریکا، هرچند گفت‌وگو‌های بین‌الافغانی و پایان طولانی‌ترین جنگ امریکا در افغانستان را محتمل می‌داند، اما از پیامدهای غیر قابل پیشبینی این صلح هشدار می‌دهد.

در گزارش تازه این نهاد آمده است:اگر رهبران طالبان برای مذاکرات با دولت افغانستان تشویق هم شوند و یک گفتگوی بین الافغانی برای رسیدن به صلح و پایان یافتن طولانی ترین جنگ ایالات متحده هم صورت بی‌گیرد باز هم پیامدهای پس از رسیدن به صلح غیر قابل پیشبینی خواهد بود.

در این گزارش همچنان بر اهمیت مدیریت بحران احتمالی روی هشت مورد تاکید شده است که مهم‌ترین آن حقوق زنان، بحران امنیت، فساد، رشد اقتصاد و ادغام دوباره جنگجویان پیشین به خط های نبرد گفته شده است.

سیگاربا این هشدار می‌گوید احتمال قوی از نقض قوانین حقوق بشری، حقوق زنان و در خطر افتادن امنیت افغانستان پس از توافق با طالبان وجود دارد.

در همین حال فریدون خوزون، معاون سخنگوی ریاست اجراییه میگوید:بعد از صلح هم پروگرام های طرح شده اند و مردم افغانستان نباید ترس ازین داشته باشند و امید وار هستم که ما پس از صلح هم بتوانیم مدیریت داشته باشیم.

از سوی‌هم، ینس ستولتنبرگ، دبیر کل ناتو روز (دوشنبه، ۱۶ ثور) در دیدارش با مولود چاووش، اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در سفری به ترکیه، یک بار دیگر بر جلوگیری از مبدل شدن افغانستان به پناه‌گاه امن هراس‌افگنان جهانی تأکید کرد.

آقای ستولتنبرگ بیان میدارد:ترکیه یکی از بزرگترین همکاران حمایت قاطع در افغانستان است، و ما را کمک می کند تا دیگر این کشور به یک لانه امن برای هراس افگنان مبدل نشود.

در اوج گفت‌وگوهای صلح میان نماینده‌گان امریکا و طالبان در شهر دوحه قطر هنوزهم نگرانی‌های پس از رسیدن به یک توافق صلح با این طالبان وجود دارد و همچنان هراس از تهدید گروه‌های تندرو همچون داعش و القاعده در کشور پا برجاست.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com