نماینده مریکا: صلح با طالبان پایان جنگ نیست

0

زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان توافق با طالبان را یک صلح نسبی می‌داند و می‌گوید که صلح با طالبان به معنای پایان جنگ در افغانستان نخواهد بود.

آقای خلیل‌زاد، در یک گفت‌وگو می‌گوید که اجماع بین‌الملی دربارۀ افغانستان به میان آمده‌است اما در این باره اجماع منطقه‌یی تاکنون شکل نگرفته‌است.

خلیل‌زاد بیان داشت: یک قدم خوب که برداشته شده و من از آن راضی هستم، این است که یک اجماع بین‌المللی – اروپا، چین، روسیه و امریکا – صورت گرفته‌است. موضوع افغانستان پیچیده‌گی‌های زیاد دارد؛ مسایل داخلی، منطقه‌یی و بین‌المللی دارد. در قسمت اول گفتم که یک اجماع صورت گرفته در قسمت منطقه پیچیده‌گی‌هایی هنوز هم هست؛ هنوز به یک اجماع منطقه‌یی نرسیدیم

او می‌افزاید که در هفت ماه تلاش‌هایش برای صلح افغانستان، پیشرفت اندکی در گفت‌وگو با طالبان صورت گرفته‌است: «موافقه با طالب، خشونت را به کلی در افغانستان ختم نخواهد کرد. امکان دارد و چانس زیاد است که در آیندۀ نزدیک با طالب به یک موافقه برسیم – منظورم نه تنها امریکا که افغان‌ها هم استند – که داعش هنوز هم فعال باشد و حملات تروریستی از آن‌ها هنوز هم صورت بگیرد.»

این دیپلومات امریکایی، تأکید دارد که ایالات متحده در تلاش جستجوی یک راه حل سیاسی به معضل افغانستان است نه خروج از این کشور: «ما در جستجوی صلح استیم نه در جستجوی برآمدن؛ ما صلحی را می‌خواهیم که امکان برآمدن را بدهد…. همانطوری که بودن ما با شرایط بسته‌گی دارد، بیرون شدن ما نیز با شرایط ربط دارد.»

زلمی خلیل‌زاد، علت ملغا شدن نشست دوحه را – که قرار بود نماینده‌گان حکومت، سیاسیون و طالبان برگزار شود – اشتباهات طرف‌های دخیل در روند صلح می‌داند. او بی‌آن‌که از کسی نام ببرد می‌گوید کسانی استند که انحصار قدرت را خواب می‌بینند.

زلمی خلیل‌زاد، چگونگی نظام آیندۀ افغانستان – جمهوری و امارت اسلامی – را از اختلاف دیدگاه‌ها میان طالبان و کابل می‌داند، اما تأکید می‌ورزد که برگشت به امارت اسلامی پذیرفتنی نخواهد بود: «ممکن بعضی‌ شان بخواهند – بعضی کسانی دیگر هم استند که خیال پلو می‌زنند که یک روزی انحصار کنند قدرت را.»

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com