نگرانی روسیه از افزایش دهشت افکنی در افغانستان

0

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در دیدارش با امام علی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان در مورد وضیعت امنیتی افغانستان و چالش‌های تاثیر گذار آن روی امنیت منطقه بحث و گفتگو کردند.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در این دیدارگفته است که روسیه برای تامین ثبات در منطقه یک پایگاه نظامی در تاجیکستان ایجاد می‌کند و در نشست های بین المللی باید روی امنیت و وضعیت سیاسی افغانستان بیشتر تمرکز شود.

در همین حال، الکساندر بورتنیکوف، رییس سرویس امنیت فدرال روسیه هم گفته است که هراس افگنان از سوریه وارد افغانستان می‌شوند و این یک تهدید جدی برای آسیای میانه به شمار می‌روند.

آقای بورتنیکوف اظهار داشته است: “با وجود تلفات سنگین در سوریه و عراق، دولت اسلامی، القاعده و گروه‌های تروریستی مرتبط با آنها، در صورت تنظیم نیروهای ‌شان، مثل گذشته یک تهدید جدی شمرده می‌شوند و این هراس افگنان از سوریه به افغانستان می آیند و برای کشورهای آسیای مرکزی یک تهدید جدی می باشد”

از سویی هم، به باور آگاهان سیاسی همین دلیل این است که روسیه در افغانستان به دنبال منافع شخصی اش است و وضیعت امنیتی کشور آنقدر هم که روسیه وخیم می‌داند نیست.

هادی قریشی، یک تن آگاه نظامی در این زمینه ابراز داشت: “من فکر می کنم که روسیه درمنطقه منافع خودش را دارد و غربی ها منافع خودشان را و افغان‌ها و همسایه‌های آن‌ها منافع خود شان را دارند و هر زمان که منافع روسیه با امریکا در تکر واقع شود از امنیت تعبیر خراب می‌کند.”

این گفته‌ها در مورد امنیت افغانستان و تاثیر گذاری آن بر ثبات منطقه در حالی از سوی روسیه مطرح می‌شود که تلا ش‌ها از چندین جهت برای ختم جنگ هجده سال گذشته افغانستان جریان دارد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com