توزیع نمرات رهایشی به مستحقین

0

حکومت برای خانواده‌های مستحق نیروهای امنیتی – که در نبرد با مخالفان مسلح کشته شده اند – بیجاشدگان و برگشت‌کنندگان ۱۶هزار نمره رهایشی را توزیع می‌کند.
وزارت شهرسازی و اراضی میگوید که بر اساس برنامه بانک زمین، برای خانواده‌های مستحق در مساحت ۱۲هزار جریب زمین، ۱۶هزار نمره رهایشی در نظر گرفته شده است.
حشمت‌الله ناصری، سخنگو و رئیس ارتباطات این وزارت، روز پنجشنبه (۲۹ حمل) گفت که توزیع این نمرات رهایشی در هرات و ننگرهار آغاز شده است.
او افزود: “این روند اکنون آغاز شده و برای مستحقین بر اساس فرمان (رئیس جمهور) ما نمره توزیع می‌کنیم، در سه – چهار ماه گذشته ما توانستیم در هرات، کابل و ننگرهار زمین‌ها مورد نیاز را بر اساس معیارها و شرایط این فرمان تشخیص و روند توزیع را نیز آغاز کنیم”.
آقای ناصری گفت که بیش از ۵۵۰۰ جریب زمین در شهرک سعادت ولایت هرات اختصاص داده شده که ده‌هزار و ۱۵۲ نمره در آن نقشه شده است.
همچنان در قاسم‌آباد ننگرهار و شکردرۀ کابل به ترتیب چهار و سه‌هزار جریب زمین برای توزیع نمرات رهایشی به مستحقین اختصاص یافته است.
معلومات وزارت شهرسازی و اراضی نشان می‌دهد که از طریق برنامه بانک زمین، ۳۵هزار جریب زمین دولتی در ۲۵ ولایت برای توزیع به نیازمندان اختصاص یافته است.
وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان نیز از کار روی توزیع زمین به بیجاشدگان و برگشت‌کنندگان مستحق، در سال روان میلادی خبر داد.
محمدرضا باهر، معاون سخنگوی این وزارتنیز میگوید: “سازمان بین‌المللی مهاجرت و دفتر هبیتات ملل متحد در بخش تخنیکی با ما همکاری می‌کنند و وعده کرده اند که تا یک‌ونیم ماه دیگر مرحله ثبت برگشت‌کنندگان را آغاز کند و کمیته‌ای تشکیل خواهد شد تا خانواده‌های مستحق را شناسایی کند”.
آمار سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) نشان می‌دهد که در سه ماه نخست سال روان میلادی بیش از صدهزار خانوادۀ افغان به کشور شان برگشته اند.
ارقام حکومت افغانستان نشان می‌دهد که در حا ل حاضر بیش از دوونیم میلیون شهروند این کشور از مناطق اصلی شان بیجا شده اند.
بر اساس فرمان رئیس جمهور غنی، وزارت شهرسازی و مسکن، سال گذشتۀ خورشیدی سه‌ونیم میلیون جریب زمین را سروی کرده و در این مساحت، زمین‌های مناسب را برای نمرات رهایشی تشخیص داده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com