تصفیه قومی در پاکستان توسط ارتش

0

تحصن هزاره های پاکستانی در شهر کویته، مرکز ایالت بلوچستان پاکستان با وجود بارش شدید باران، برای چهارمین روز پیهم ادامه پیدا کرد.

هزاره‌ها در پاکستان، پس از آن دست به اعتراض زدند که در یک حملۀ انتخاری به روز جمعه ۲۳حمل در منطقه هزار گنجی شهر کویته ۶۹ تن کشته و زخمی شدند.

تحصن کنندگان تاکید دارند که تا آمدن عمران خان، صدر اعظم پاکستان به خیمۀ تحصن، به اعتراض شان ادامه خواهند داد.

حملۀ انتحاری روز جمعه در یک بازار فروش سبزیجات در منطقه هزار گنجی شهر کویته، منجر به کشته شدن ۲۱ نفر و زخمی شدن ۴۸ نفر دیگر شد.

اقلیت هزارۀپاکستان ادعا دارد که آنان به گونه هدفمند در حملات انتحاری و انفجاری در بلوچستان هدف قرار می گیرند وبا وجود وعده‌های پی‌هم، حکومت پاکستان در حفاظت از آنان ناکام بوده‌است.

روزنامۀ پاکستانی دان گزارش داده است که تحصن کنندگان خواستار تطبیق کامل برنامه عملیاتی مبارزه با دهشت افگنی در پاکستان بوده و از عمران خان می خواهند تا برای جلوگیری از حملات بیشتر بر هزاره ها، گام های عملی برداشته شود.

مبشر حسن، دبیرکل نماینده‌گی کراچی سازمان ملی گروه‌ها وعلمای شیعه پاکستان میگوید: «می‌دانیم که این مسؤولیت حکومت پاکستان است که از جان و مال مردم پاکستان حفاظت کند. حکومت باید این قاتلان و هراس‌افگنان را ازبهر کردارهای بدشان مجازات کند.»

همزمان با این، هزاران تن از پشتون‌ها در شهر «میران شاه»، مرکز وزیرستان شمالی گردآمدند و خواهان حقوق برابر برای پشتون‌ها در پاکستان شدند.

آنان، از آن‌چه که بی‌عدالتی در برابر پشتون‌ها در این کشور می‌دانند انتقاد می‌کنند.

این معترضان، می‌گویند که در ده سال اخیر، نزدیک به سی هزار تن از مردم در بخش‌های پشتون نشین و بلوچ نشین پاکستان ناپدید شده‌اند.

جنبش حفاظت از پشتون‌ها، ارتش پاکستان و سازمان استخبارات نظامی این کشور را مسؤول ربوده شدن این افراد می‌داند.

بر بنیاد گزارش کمیسیون ملی حقوق بشر پاکستان، از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷، بیش از ۵۰۰ هزاره در ایالت بلوچستان در اثر حملات انتحاری، انفجاری و قتل‌های هدفمندانه کشته و ۶۲۷ هزاره دیگر زخمی شده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com