باجگیری طالبان از رانندگان شاهراه کابل – بامیان

0

رانندگان موترهای باربری ادعا دارند که که طالبان در ساحات نا امن ولایت‌های میدان وردک و پروان از آنان زیر نام عشر، هزاران افغانی پول می‌گیرند.

دکانداران ولایت‌های بامیان، غور و دایکندی که از کابل اموال را به این سه ولایت انتقال می‌دهند نیز شکایت دارند که طالبان و برخی افراد مسلح غیرمسوول در مسیر شاهراه‌های کابل – بامیان باجگیری می‌کنند.

به گفتۀ رانندگان موترهای باربری در بامیان، طالبان در ساحات ناامن ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک روزانه موترها را بازرسی کرده و از هر موتر باربری به نام مالیه، ۵۰۰ تا ۱۰هزار افغانی اخذ می‌کنند و اگر پول ندهیم موترهای ما را توقف می‌دهند.

دکانداران و تاجران محلی که از این مسیر کالاها را به ولایت‌های مرکزی وارد می‌کنند، با اشاره به “باجگیری طالبان و افراد مسلح” هشدار می‌دهند که در صورت بی‌توجهی حکومت، نرخ کالا و اجناس مورد نیاز بازارهای ولایت‌های مرکزی افزایش خواهد یافت.

اما جنرال ویس صمیمی، فرمانده امنیه ولایت میدان وردک می‌گوید که در هشت ماه گذشته هیچ فرد یا راننده‌ای از باجگیری در شاهراه‌های آن ولایت شکایت نکرده است. او گفت اگر چنین شکایتی موجود باشد به گونۀ جدی بررسی و رسیدگی خواهد شد.

محمد محفوظ، فرمانده امنیه ولایت پروان می‌گوید که اکنون مشکل باجگیری در شاهراه های آن ولایت حل شده است. آقای محفوظ گفت “اسنادی برای ما مواصلت کرده که افراد مسلح از موتروانان در گذشته باج می‌گرفتند، اما ما برایشان اخطار دادیم و حالا این مشکل حل شده است“.

شماری از اعضای شورای ولایتی بامیان باجگیری طالبان و افراد مسلح غیرمسوول را در مسیرهای منتهی به آن ولایت تایید می‌کنند. اما طالبان تا کنون در این مورد تبصره‌ای نکرده اند.

یگانه مسیر نزدیک و کم هزینه برای تاجران محلی ولایات بامیان، دایکندی و غور، شاهراه کابل – بامیان از طریق درۀ میدان وردک اس که روزانه صدها موتر مسافربری و باربری در این مسیر رفت و آمد می‌کند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com