فروش ویزه پاکستان در بازار سیاه توسط کارکنان قونسلگری این کشور

0

خبرنگار مرکز تحقیقی پیک در تازه‌ترین گزارش‌اش نوشت، سفارت پاکستان در کابل، جایی‌که روزانه صدها شهروند افغانستان برای دریافت ویزه صف بسته‌اند. همین‌ که از موتر پیاده شدم، هنوز به ‌کوچه‌ سفارت داخل نشده بودم،‌ یک جوان بدون آنکه بفهمد خبرنگارم، به ‌سویم آمد و گفت: «ویزه می‌گیری، یا بگیرم برت.

نگفتم که به ‌قصد تهیه گزارش آمده‌ام، بل‌که در یک نگاه فهمیدم کمیشن‌کار است، آگاهانه دکمه‌ی ثبت صدا را در جیبم فشار داده و در لباس مشتری سر گپ را باز کردم: «نگفتی که بگیرم چه‌رقم، وگر بگیری چه‌رقم؟»

درحالی‌که صداهای سه‌هزار، پنج‌هزار تا پانزده‌هزار از دَوروبر به ‌گوش می‌رسید، خیلی کوتاه و مختصر گفت: «اگه خودت می‌گیری دَ صف ایستاد شو تا که نوبت‌ات برسه وگر عاجل‌است، پانزده‌هزار رُپیه بتی دَ سه ‌روز برت می‌گیرم.

پرسیدم؛ چرا پانزده هزار افغانی؟ مگر آیا ویزای کشور پاکستان برای شهروندان افغانستان رایگان نیست؟ گفت: «نی بیادر رایگان کجا، خود سفارت به ‌ما گفته که از هر ویزه باید بیش‌تر از ۱۰۰ دالر بگیرید… ما هم ۱۴۰ تا ۱۵۰ دالر از مردم می‌گیریم تا یک چیزی به‌ ما هم بماند». اما سفارت پاکستان این ادعا را رد کرده است.

این چهارهزار و پنج‌هزار که صدا می‌زنند، چطوراست؟ با اشاره به یک کراچی که ظاهراً کباب و کرایی به مشتریان عرضه می‌کند، گفت که در بدل پنج‌هزار افغانی باید از عقب آن کراچی به‌داخل سفارت بروید و خودتان ویزه و پاسپورت خودرا طی‌مراحل کنید.

درهمین‌حال، مرد میان‌سالی از میانه‌های صفِ دُورودراز، صدا می‌زد: «خدایا! به‌کی بگویم، به‌ کجا عرض‌وداد کنم…!»

یکی دو نگاره از صف منتظرین و این مرد شاکی گرفتم، جوان کمیشن‌کارهم فهمید که خبرنگارم، صحنه‌ را ترک کرد و این مرد با گلوی پُرازبُغض و درد گفت: «یک عسکر پولیس سه‌هزار ازم گرفت و گفت داخل روانت می‌کنم. نه داخل رفتم و نه عسکر را دوباره دیدم، به دو سه عسکر دیگر که گفتم، آنقدر مُشت و لگدم زدند که تمام جانم درد می‌کنه…»

نام‌ اش فیاض‌الدین است و به‌گفته‌ی خودش، چهار روز است که از ولایت ننگرهار برای دریافت ویزه به کابل آمده و تا اکنون نه‌تنها که نتوانسته ویزه بگیرد، بلکه همه‌ دار و ندارش که همان سه هزار افغانی بود، از دست داده و حالا هزینه‌ی برگشت به‌خانه را هم در بساط ندارد.

به ‌او قول دادم که این شکایت‌اش را از پولیس می‌پُرسم؛ ولی باوجود تماس‌های مکرر با فرمانده پولیس دروازه‌ سفارت پاکستان و چندین تماس تلفونی با سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان، هیچ‌کدام حاضر به پاسخ‌دهی نشدند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com