محکومیت سکوت دیوان بین‌المللی کیفری در برابر جنایات امریکا در افغانستان

0

عفو بین‌الملل می‌گوید، تصمیم دیوان بین‌المللی کیفری در مورد رد بررسی جرایمی که در افغانستان اتفاق افتاده است، برای قربانیان جنایت یک موضوع تکاندهنده بوده و اعتبار این دیوان را تضعیف خواهد کرد.

تصمیم دیوان بین‌المللی کیفری چند روز پس از آن اعلام می‌شود که آمریکا این دیوان را تهدید کرد و ویزای دادستان ارشد آن را نیز لغو کرد؛ زیرا بررسی جنایت‌های انجام‌شده از سوی سربازان آمریکایی بخشی از این تحقیقات است.

قاضی‌های دیوان بین‌المللی کیفری می‌گویند که این تصمیم‌ را براساس چالش‌های تحقیق، عدم همکاری حکومت و محدودیت‌ در هزینه‌ها، گرفته است.

با این حال، بیراج پاتنیک، رئیس بخش آسیای جنوبی سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید، افغانستان در طول یک‌ونیم دهه شاهد جنایت‌های فجیعی بوده است و تصمیم امروز دیوان بین‌المللی کیفری برای قربانیان جنایت یک موضوع تکاندهنده بوده و اعتبار زیر سوال‌رفتۀ این دیوان را بیش از پیش تضعیف خواهد کرد.

او می‌افزاید، هیچکدام از دلایلی را که دیوان بین‌المللی کیفری ادعا کرده است، این تصمیم را توجیه نمی‌تواند. جنایت‌های هولناک تنها در جاهایی قابل بررسی است که در آن اتفاق افتاده است. بی‌میلی دیوان بین‌المللی کیفری در مورد این تحقیقات، نشان‌دهندۀ ضعف دیوان است.

به گفتۀ رئیس بخش آسیای جنوبی عفو بین‌الملل، دیوان بین‌المللی کیفری برای بررسی وضعیت قربانیان جنایت‌ در افغانستان دارای وظیفۀ قانونی و اخلاقی‌ست.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com