درج سپاه ایران در فهرست دهشت افگنی به دلیل حمایت از فلسطین

0

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را رسما در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. این اقدام ایالات متحده بخشی از تلاش امریکا مبنی بر فشار آوردن بیشتر بر ایران پنداشته می شود.

این نخستین بار است که ایالات متحده واحد نظامی یک دولت را به عنوان یک گروه تروریستی شناخته است. آقای ترمپ در بیانیه‌ای گفته است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فعالانه در تروریزم، به عنوان یک ابزار حکومت‌داری، مشارکت کرده و آن را تامین مالی و ترویج می‌کند. امریکا حماس و جهاد اسلامی و سایر نیروهای مقامت در برابر اشغال فلسطین را تروریسم می داند و هر گونه حمایت از جهاد در برابر اسرائیل را محکوم می کند.

اما در عین حال، این اقدام ایالات متحدۀ امریکا در مقابل ایران تاثیر گسترده در پالیسی های واشنگتن در منطقه نیز خواهد داشت، زیرا تهران پیش از اعلام رسمی این تصمیم قصر سفید هشدار داده بود که اقدام تلافی جویانه خواهد کرد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیرون از مرزهای ایران مسوول عملیات نظامی در سوریه، لبنان، عراق، و یمن است..

بنیامین نتنیاهو،صدر اعظم اسراییل مهمترین متحد امریکا اندکی پس از اعلام این تصمیم قصر سفید، در پیامی در تویتر از اقدام ایالات متحده استقبال و از شخص رئیس جمهور ترمپ سپاسگزاری کرده است.

آقای نتنیاهو در این پیام خطاب به رئیس جمهور ترمپ نوشته است از تصمیم شما برای قراردادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی سپاسگزارم. از شما متشکرم که به یکی دیگر از درخواست‌های مهم من پاسخ مثبت دادید.

در ادامۀ این پیام صدر اعظم اسراییل نوشته است در کنار همدیگر، به اقدامات علیه رژیم ایران که اسراییل، امریکا و صلح‌ جهانی را تهدید می‌کند، ادامه خواهیم داد.

در نخستین واکنش پس از اعلام این خبر، محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی امنیت ملی ایران پیشنهاد کرد شورای عالی امنیت ملی ایران، نیروهای نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به سنتکام را در فهرست گروه‌های تروریستی جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.

شواری عالی امنیت ملی ایران نیز در واکنش به تحریم سپاه پاسداران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد رژیم ایالات متحده را دولت حامی تروریسم و فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام و تمامی نیروهای وابسته به آن را گروه تروریستی می‌داند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com