کسب جایزۀ فعال حقوق بشر توسط بانوی افغان

0

شکیلا ابراهیم‌خیل، خبرنگار دویچه وله نامزد به جایزۀ «فعال حقوق بشر» شده است.

شکیلا ابراهیم‌خیل، خبرنگار بخش افغانستان دویچه‌وله به خاطر فیلم مستندی که درباره‌اش ساخته شده است، نامزد جایزۀ «فعال حقوق بشر» شده است که از سوی یک جشنواره فیلم در هالند در هماهنگی با سازمان «عفو بین الملل» اهدا می‌شود.

مستند «رویارویی با اژدها» که توسط صدیقه مجددی ساخته شده، فعالیت دشوار نیلوفر ابراهیمی نماینده پارلمان و شکیلا ابراهیم‌خیل، یک خبرنگار زن در جامعه مردسالار و در حال جنگ افغانستان را به تصویر می‌کشد. این فیلم یکی از هشت مستندی است که در بخش «فعالان» جشنواره «فیلم هایی که اهمیت دارند» (Movies that Matter) نامزد مسابقه شده است.

این جشنواره از ۲۲ تا ۲۷ مارچ در شهر هاگ هالند برگزار می‌شود و «جایزه فعال حقوق بشر» آن با مبلغ ۵۰۰۰ یورو در هماهنگی با سازمان حقوق بشری «عفو بین الملل» اعطا می‌گردد.

شکیلا ابراهیم خیلی یکی از معدود خبرنگاران زن بود که در کابل، شهری که به تکرار توسط حملات و انفجارها تکان می‌خورد، برای شبکه طلوع از حوادث گزارش می‌داد.

شکیلا ابراهیم خیل بعد تر از موقف خبرنگار تلویزیون طلوع، تهیه کننده گزارشات متعدد در بخش های سیاسی اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی گردیده و اعتبار سفرهای کاری به ایالات متحده امریکا، ناروی، چین و جاپان را داشته است. شکیلا ابراهیم خیل برندۀ لقب بهترین خبرنگار سال ۲۰۱۲ ( ۱۵-/ حوت/ ۱۳۹۱ ) از جانب کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان است.

در سال ۲۰۱۵شکیلا ابراهیم خیل که در آن زمان خبرنگار تلویزیون طلوع بود، به مناسبت ۹۶ مین سالگرد استقلال افغانستان، مدال شجاعت ملالی را از سوی وزارت امور زنان بدست آورد.

در سال ۲۰۱۶ یک موتر حامل کارمندان این شبکه هدف حمله انتحاری قرار گرفت و هفت تن از کارمندان آن کشته شدند. متعاقب آن، ابراهیم‌خیل آواره شد و در آلمان درخواست پناهندگی داد. او فعلاَ به حیث خبرنگار آزاد برای بخش دری و پشتوی دویچه‌وله کار می‌کند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com