ختم نشست نشست چهارجانبه صلح در واشنگتن

0

نشست دو روزه و چهارجانبه میان امریکا، چین، روسیه و اتحادیه اروپا در مورد پایان جنگ و صلح افغانستان در وزارت امریکا که از دو روز بدینسو ادامه داشت، به پایان رسید.

این نشست به ریاست زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان برگزار شده بود.

وزارت خارجه امریکا در اعلامیه گفته است که زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه این کشور برای افغانستان در مورد مذاکرات صلح این کشور به نماینده گان روسیه، چین و اتحادیه اروپا معلومات داده است.

در این نشست که به رهبری آقای زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان با همتاهایش هر یک ضمیر کابلوف نماینده ویژه رییس‌جمهور روسیه، آقای شی‌جون نماینده ویژه رییس‌جمهور چین و آقای کوبیا نماینده ویژه اتحادیه اروپا برگزار گردیده بود، روی صلح و پایان جنگ افغانستان، و نقش این کشورها در این موارد بحث و گفتگو صورت گرفت.

این در حالی است که شتاب امریکا در روند صلح افغانستان گونه ای به نظر می رسد، که این کشور می خواهد جنگ طولانی اش در این کشور را خاتمه دهد؛ جریان های سیاسی به این باورند که اجماع منطقوی می تواند افغانستان را برای رسیدن به صلح نزدیکتر کند.

همچنان یک مقام کاخ سفید در پس گفتگوهای اخیر صلح گفته است که دونالد ترمپ، رییس‌جمهور ایالات متحده هرگز معاملۀ بد دربارۀ افغانستان را با طالبان نخواهد پذیرفت.

موصوف افزوده است که هرگاه گفت وگوهای صلح با طالبان ناکام شوند، واشنگتن گزینه‌های دیگر به‌شمول گزینه‌های نظامی را در اختیار دارد. رییس‌جمهور ترمپ درک می‌کند که ما منافع حیاتی ضدهراس‌افگنی در افغانستان داریم و او یقیینأ متوجۀ حفظ امنیت امریکا است. پس آن‌چه برای اطمینان یافتن از حفظ منافع امنیت ملی ما نیاز است، انجام خواهیم داد.

وحید الله سباوون، رهبر حزب اسلامی متحد افغانستان می گوید: کشور های منطقه مانند ازبکستان، ترکیه، ایران، عربستان سعودی، امارات، هند، پاکستان، چین، روسیه و امریکا مشورت می کنند که علیه آنان تهدیدی وجود ندارد و از طالبان خواستار تضمین می شوند.

دور پنجم گفتگوهای صلح میان هیات امریکایی و نمایندگان طالبان در قطر پس از ۱۶ روز چانه زنی‌ها در ۱۲ ماه مارچ به پایان رسید. که هر دو طرف از پیش رفت های در این مذاکرت  خبر دادند.

محمد اسماعیل خان، عضو رهبری جمعیت اسلامی افغانستان می گوید که حکومت موقت باید جاگزین حکومت فعلی شود. به باور وی حکومت اشرف غنی حاضر نیست تا بخاطر ختم جنگ چهل ساله قربانی بدهد.

هرچند انتظار ها براین است که طالبان و حکومت افغانستان هرچه زودتر مذاکرات رو در رو را آغاز کنند اما طالبان تاکنون حاضر به این گفتگو ها نشده اند.

 

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com