پاکستان در پی ایجاد یک حکومت نو در افغانستان

0

عمران خان نخست وزیر پاکستان روز جمعه (۲۴ حوت) در جمعی از مردم در منطقه قبایلی باجور در نزدیکی مرز با افغانستان با اشاره به دور اخیر مذاکرات بین امریکا و گروه طالبان گفته است که صلح “به زودی” در افغانستان برقرار می شود و روند کنونی صلح به ثبات، بهبود تجارت و رفاه اقتصادی در منطقه منجر خواهد شد.

نخست وزیر پاکستان افزود:در آینده نزدیک یک حکومت خوب در افغانستان ایجاد خواهد شد، حکومتی که از همه افغان ها نمایندگی خواهد کرد. جنگ خاتمه می یابد و صلح در آنجا (افغانستان) برقرار می شود.

عمران خان در حالی در مورد مذاکرات صلح بین امریکا و نمایندگان گروه طالبان اظهار نظر می کند که حکومت افغانستان گفته است از جزییات این مذاکرات اطلاعی ندارد.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی اخیراً با انتقاد تند و بی سابقه از روند مذاکرات امریکا با طالبان گفت که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای روند صلح افغانستان، در مورد این مذاکرات با حکومت افغانستان مشوره نمی کند و معلومات بسیار کم در این مورد به کابل داده می شود.

محب همچنین گفته است که در روند مذاکرات امریکا با گروه طالبان “هیچ شفافیت” وجود ندارد و حکومت افغانستان آخرین مرجع می باشد که از این مذاکرات مطلع می شود.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان نیز هفته گذشته پس از پایان دور پنجم مذاکرات بین امریکا و نمایندگان طالبان در قطر که ۱۶ روز طول کشید، از “پیشرفت” های در این مذاکرات خبر داده بود.

مشاور امنیت ملی با اشاره به اظهار نظر شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در مورد “پیشرفت” در مذاکرات امریکا با طالبان، این پرسش را مطرح کرد که چگونه وزیر خارجه پاکستان از جزییات این مذاکرات آگاه شد در حالیکه تا کنون حکومت افغانستان از آن مطلع نمی باشد.

این اظهارات در حالی بیان میشود که حکومت افغانستان همواره پاکستان را به حمایت از گروه طالبان و پناه دادن به رهبران طالبان و شبکه حقانی متهم کرده است همچنان هفته گذشته رئیس جمهور گفت که روابط طالبان با پاکستان نیز باید در مذاکرات امریکا با طالبان به بحث گرفته شود.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com