آغاز مجدد تقابل غنی و عطا در بلخ

0

شهر مزارشریف حالت نظامی به خود گرفته و بازارها تعطیل شده است. این وضعیت در واکنش به معرفی عبدالرقیب مبارز، فرمانده تازۀ پولیس بلخ در این ولایت حکم‏‌فرما شده است.

قرار است امروز عبدالرقیب مبارز، به حیث فرمانده پولیس ولایت بلخ معرفی شود، اما عطامحمد نور، والی پیشین این ولایت گفته است که مانع تقرر فرمانده جدید خواهد شد. آقای مبارز به جای محمداکرم سامح، فرمانده پیشین پولیس بلخ مقرر شده است؛ آقای سامح عضو جمعیت اسلامی است.

شهر مزارشریف از بامداد امروز چهرۀ نظامی به خود گرفته، نیروهای امنیتی در حال آماده باش قرار دارند و جاده‎های فرماندهی پولیس بلخ و میدان هوایی مولانا جلال‎الدین محمد بلخی به روی رفت‎وآمد کنندگان بسته است.

عطامحمد نور، شب گذشته با نشر اطلاعیه‎یی در صفحۀ رسمی فیس‌بوکش از شهروندان شهر مزارشریف خواسته است تا امروز به وظایف‎شان حاضر نشوند و هم‏چنان از دکان‌داران خواسته تا برای حفظ امنیت‎ خود و امنیت باشندگان این شهر، بازارها و فروشگاه‎های‎شان را بسته نگهدارند و در خانه‎های خود بمانند.

آقای نور در این اطلاعیه ارگ را به توطئه‎چینی برای برهم‎زدن آرامش و امنیت مردم بلخ متهم می‏‌سازد و می‎گوید، «ارگ از تفاهمی که اخیراً میان آن‌ها و بلخ صورت گرفته بود، دارد تخطی می‎کند و برنامه‎های شومی را در قبال مردم ما روی دست دارد.»

قول اردوی ۲۰۹ شاهین در بلخ با نشر پیامی از دست به کارشدن این نیروها خبر داده است. در همین حال نصرت رحیمی، سر پرست دفتر سخنگوی وزارت داخله به رسانه‏‌ها گفته است که تا پایان امروز تصمیم این وزارت در این زمینه مشخص خواهد شد.

در حال حاضر نشستی با حضور شماری از مقام‎های حکومتی، رئیس شورای ولایتی، برخی از نمایندگان مجلس و فرماندهان پیشین جهادی در اقامتگاه عطامحمد نور در بلخ جریان دارد. خواستیم تا در این باره دیدگاه مسئولان محلی و مقام‎های امنیتی این ولایت را نیز داشته باشیم، اما با تلاش‎های زیاد موفق نشدیم.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com