تاثیر توافق صلح با طالبان بر پیمان امنیتی کابل-واشنگتن

0

همزمان با به میان آمدن توافق‌های نخستین در بارۀ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان پرسشی به میان آمده است که سرنوشت پیمان امنیتی با امریکا چی خواهد شد؟ با این حال حکومت می‌گوید که این پیمان شامل گفت‌وگوهای زلمی خلیل زاد و طالبان نبوده است.

صبغت الله احمدی – سخنگوی وزارت امور خارجه گفته است: توافقنامه راهبردی میان امریکا و افغانستان کماکان سر جایش است تمام مواد آن عملی خواهد شد و روابط ما همچنان با امریکا مستحکم و خلل ناپذیر است.

آگاهان مسایل حقوقی می‌گویند که لغو و یا تعدیل این پیمان از رهگذر قانون شرایط ویژه‌یی دارد و تا این شرایط عملی نشود، پیمان اجرایی خواهد بود.

نصرالله ستانکزی – استاد دانشکده حقوق دانشگاه کابل در این باره گفت: اگر امریکاییان این گونه عمل بکنند که خود را در موقف دولت افغانستان قرار دهند در واقع نقض پیمان هم است و عین زمان از نظر حقوقی اعتبار امریکا صدمه خواهد دید.

موسی فریور – آگاه مسایل حقوقی گفت:« اگر امریکا به عنوان یک طرف این پیمان با مخالفان مسلح دولت داخل مذاکره می شود و به یک توافق دست پیدا می کند این پیمان امنیتی و دفاعی میان دو دولت با قوت خود و یا همان شرایط خود باقی می ماند.»

در این میان همزمان  با فرا رسیدن فصل تازه نبرد چگونه‌گی نقش نیروهای امریکایی در میدان های نبرد پرسش ناروشن دیگری است در اوج گفت‌وگوهای صلح نشانه‌های جنگ نیز نمایان می شوند چنان که در تازه ترین حمله طالبان بر یک پایگاه ارتش در ولایت ارزگان  یازده سرباز ارتش جان باختند.

ازسوی دیگر وزارت دفاع ملی ازکشته شدن سی ویک عضو شبکه القاعده درشبه قاره هند درحمله های هوایی درولسوالی گیروی غزنی خبرمی دهد. در همین حال رییس‌جمهور چک یکی از کشورهای عضو ناتو از توافق صلح با طالبان هشدار میدهد.

میلوس زیمن- رییس‌جمهور جمهوری چک گفته است:«یک پلنگ، پلنگ باقی خواهد ماند.اگر ما اجازه دهیم که طالبان به افغانستان برگردند، آنان دوباره آن کشور را به مقر هراس افگنی شان مبدل خواهند ساخت وبرسرزمین های تمدن اروپایی واوقیانوس اطلس حمله خواهند کرد.»

نماینده‌گان امریکا و طالبان پس از شانزده روز گفت‌وگو در دوحه در باره پیش نویسی توافق کردند که بر بنیاد آن نیروهای امریکایی از افغانستان خارج خواهند شد

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com