روسیه خواستار خروج امریکا از افغانستان

0

ضمیر کابلوف، فرستاده ویژه روسیه برای افغانستان به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته است که “ناکامی کامل” امریکا در افغانستان، سبب شده است که راه برای گسترش نفوذ روسیه در افغانستان هموار شود.

کابلوف اظهار داشته است که بسیاری از افغان‌ها، به روسیه به عنوان یک میانجی بی‌طرف می‌نگرند که قادر است در روند صلح افغانستان نقش کمک‌کننده داشته باشد.
فرستاده ویژه روسیه برای افغانستان ، در عین حال به امریکا توصیه کرده است که سربازان خود را هرچه زودتر از افغانستان بیرون کرده و به جای آن به ارایه کمک مالی به دولت افغانستان تمرکز کند.

درخواست روسیه برای خروج نظامی امریکا از افغانستان، درست در سی‌امین سالروز خروج قشون سرخ اتحاد جماهیر شوروی پیشین از افغانستان صورت می‌گیرد.
در چند ماه اخیر، دو نشست با حضور نمایندگان طالبان در مسکو برگزار شده است. در تازه‌ترین نشست، گروهی از سیاستمداران افغان نیز حضور داشتند؛ ولی نمایندگان دولت افغانستان از این جلسات غایب بوده اند.

خروج نظامی امریکا از افغانستان، از خواست‌های اصلی گروه طالبان است. این درخواست، در اعلامیه پایانی نشست اخیر مسکو نیز تکرار شد.

با این حال، وزارت خارجه امریکا گفته است که هر گونه تصمیم‌گیری در مورد خروج نظامی از افغانستان، بسته به چگونگی پیشرفت مذاکرات صلح با طالبان خواهد بود.

مقامات امریکایی گفته اند که در حال حاضر، هیچ برنامه‌ای برای بیرون کردن سربازان خود از افغانستان ندارند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com