برگزاری کنفرانس نظارت بالای نهر لشکری در ولایت نیمروز

0

انجینیر محمدنادر شمسی رئیس تنظیم آب نیمروز روز دوشنبه ۲۲دلو در کنفرانس که در مورد نظارت و کنترول آب ، پاک کاری نهر لشکری گفت که این اداره تلاش دارد که بیش از ۱۲ کیلومتر از کانال آب لشکری را لای‎روبی کند.

به گفته وی پاک کاری این کانال جریان دارد و بیش از ۱۵ میلیون افغانی هزینه برداشته است.

شمسی افزود: لشکری ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب لای دارد که برای پاک کاری آن ۱۱۰ میلیون افغانی نیاز است اما بر اساس کمبود بودجه تنها پاک کاری ۱۴۹ هزارمتر مکعب آن جریان دارد.

رئیس تنظیم آب نیمروز هم‎چنان افزود که در سال جاری ۶۰ فیصد بارندگی در حوزه جنوب غرب کشور کاهش داشته است.

در این کنفرانس محمد یوسف بارکزی مشاور والی نیمروز نیز افزود که پاک کاری کانال آب لشکری از ۱ ماه پیش آغاز شده بود و تقریبا در حال اتمام است.پیش‌بینی می‎شد که امسال آب در این کانال جریان یابد و به همین دلیل آمادگی‌ها برای استفاده آن گرفته شده است.

آقای بارکزی هم‎چنان افزود مشکل اصلی آب در نیمروز عدم کنترول آن است که با تکمیل بند کمال‌خان این مشکل تا اندازه‌ای زیادی حل خواهد شد.

با این‎همه مولوی گل احمد احمدی معاون شورای ولایتی نیمروز نیز از حکومت محلی و مرکزی میخواهد برای پاک کاری کانال آب لشکری آنچه در توان دارند، بکار ببندند.
او از دهاقین نیز خواست که از آب استفاده موثر نموده و نگذارند آب بدون کدام استفاده مفید ضایع شود.

پس از دو سال آب در کانال آب لشکری نیمروز جریان یافته و باشندگان و دهقانان این ولایت را امیدوار ساخته اند. این ولایت سال جاری با خشک‎سالی شدیدی روبرو بود، باشندگان این ولایت از این ناحیه با مشکلات زیاد روبرو شدند. در برخی ولسوالی‌های این ولایت مردم حتی دست به مهاجرت گروهی زدند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com