تشکیل جلسه وزیران دفاع ناتو برای بحث روی اوضاع افغانستان

0

وزیران دفاع ناتو در کنار دیگر مسایل، این هفته در بروکسل در مورد اوضاع روان در افغانستان هم بحث می‌کنند. پیرز کزالی معاون سخنگوی منشی عمومی ناتو شام دوشنبه، یازدهم فبروری در بروکسل گفت، نشست وزیران دفاع به روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برگزار می‌شود.

در ارتباط با افغانستان، وزیران دفاع ناتو وضعیت جاری درین کشور را مرور و در مورد شیوه‌های تبادل نظر می‌کنند که چگونه می‌توان به بهترین وجه به پشتیبانی از توسعۀ بیشتر و پایداری نیروهای امنیتی افغان ادامه داد.”

کزالی گفت، وزیران دفاع ناتو هم‌چنین در مورد مسایل دفاعی به شمول پیمان نیروهای هسته‌ای میان بُرد که به گفتۀ او روسیه آنرا نقض کرده، بحث و تبادل نظر می‌کنند.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که واشنگتن تلاش دارد جنگ طولانی در افغانستان را از راه رسیدن به یک توافق صلح با طالبان به پایان ببرد.

پیشاپیش، ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو در تویترش گفته که دیدار خوبی با زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان داشته‌است.

او در ادامه افزوده که مأموریت ناتو، افغانستان را به فراهم آوری شرایط صلح کمک می‌کند. خلیل‌زاد در آخر ماه جنوری برای شش روز با نمایندگان طالبان در شهر دوحه قطر دیدار کرد.

او به تازگی در جریان بحثی در واشنگتن گفت، در جستجوی رسیدن به یک توافق صلح است نه توافق در بارۀ خروج نیروها.

در حال حاضر ناتو بیش از ۱۶ هزار نیرو در افغانستان دارد که در چارچوب مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان عمدتاً سرگرم آموزش، مشوره و کمک با نیروهای افغان هستند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com