اعلام شمار تلفات غیرنظامیان درسال ۲۰۱۸میلادی

0

گروه دادخواهی و حفاظت از غیرنظامیان، می‌گوید که در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۶۱۵غیرنظامی کشته و چهارهزار و ۷۲ تن دیگر زخمی شده‌اند. گروه دادخواهی و حفاظت از غیرنظامیان، می‌گوید که بربیناد بررسی آنان، این غیرنظامیان در جریان جنگ‌ها در کشور آسیب دیده‌اند. از این میان، تنها در ۴۰حملۀ انتحاری که در سال ۲۰۱۸ در سراسر کشور رخ داده‌اند، ۷۴۴ غیرنظامی کشته و ۱۶۶۸ تن دیگر زخمی شده‌اند.

این نهاد، روز دوشنبه ۸ دلو گزارشش را در این باره در کابل نشر کرد.

در گزارش این نهاد آمده است که ۴۹.۵ درصد عامل کشته و زخمی‌شدن غیرنظامیان در سال ۲۰۱۸، گروه‌های داعش و طالبان بوده‌اند و۲۷.۴ درصد آن هم نیروهای دولتی. حمله‌های راکتی و کشتارهای هدفمند از سوی گروه‌های مختلف درگیر جنگ در افغانستان هم عامل ۲۲.۱ درصد کشته و زخمی‌شدن غیرنظامیان در این سال گفته شده‌است.

گروه دادخواهی و حفاظت از غیرنظامیان، هم‌چنان می‌گوید که عملیات‌های مشترک نیروهای خارجی و افغان هم باعث کشته‌شدن ۱۳۶ غیرنظامی و زخمی‌شدن ۸۷ غیرنظامی در سال ۲۰۱۸ شده‌اند.

گروه دادخواهی و حفاظت از غیرنظامیان، از طرف‌های درگیر جنگ در کشور خواسته که برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، مکان‌های عمومی و تأسیسات عامه را آماج قرار ندهند.

در همین حال، سازمان حقوق بشر، از تلفات غیرنظامیان در افغانستان ابراز نگرانی می‌کند. لعل گل لعل، رییس این سازمان از طرف‌های درگیر به ویژه طالبان می‌خواهد که از هدف قراردادن مکان‌های عمومی خود داری کنند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com