کاهش دسترسی خبرنگاران به معلومات حکومتی

0

خبرنگاران و نهادهای مدافع از حقوق آنان در بلخ از کم شدن دسترسی خبرنگاران به اطلاعات نهادهای دولتی شکایت دارند.

دفتر (نی) یا نهاد حمایت کننده از رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید که دسترسی خبرنگاران در بلخ به اطلاعات و مصاحبه‌ها از ادارات دولتی کاهش یافته و موضوع یاد شده نشان دهنده عدم رعایت قانون حق دسترسی به اطلاعات توسط مسئولان ادارات دولتی بلخ است.

مبینه ساعی مسئول دفتر(نی) در شمال افغانستان می‌گوید، که عدم اطلاع دهی مسئولان ادارات دولتی به خبرنگاران باعث عدم دسترسی مردم به اطلاعات موثق و معتبر شده‌است.

خانم ساعی گفت: زمانی‌که منابع حاضر به جواب و مصاحبه نباشند، خبرنگار و کار اطلاع رسانی که مردم به آن اعتماد می‌کنند و به این باور اند که می‌توانند حقایق را از آن‌ها بشنوند، در میان‌شان فضای بی‌اعتمادی را به میان می‌آورد و خبرنگاران نگران هستند، خبرنگاران دلسرد می‌شوند و با مشکلات متعدد مواجه هم می‌شوند.

خبرنگاران در بلخ می‌گویند، قوماندانی امنیه بلخ، مدیریت ترافیک، ریاست صحت عامه بلخ، ریاست معارف بلخ، اداره مستوفیت و دفتر معاونیت مقام ولایت بلخ از جمله اداراتی اند که با خبرنگاران معلومات را شریک نمی‌سازند.

با این حال منیر فرهاد سخنگوی والی بلخ با تأیید موضوع عدم اطلاع دهی مسئولان نهادهای حکومتی به رسانه‌ها تأکید می‌کند که والی در قسمت حل این معضل دست به کار خواهد شد.

منیر فرهاد گفت: شخص والی بلخ یکبار دیگر بطور جدی قانون حق دسترسی به اطلاعات را به مسئولان نهادهای دولتی توضیح خواهد کرد. هم‌چنان در مورد مکلفیت‌های‌شان در قبال اطلاع رسانی و اطلاع‌ دهی هم جدی توصیه خواهد کرد که با خبرنگاران همکاری صورت بگیرد.”

این در حالیست که به تازگی انجمن خبرنگاران شمال افغانستان (سجنا) نیز در کنار عدم دسترسی خبرنگاران به معلومات از سوی نهادهای دولتی از مداخله گروه‌های مخالف حکومت در امور کاری خبرنگاران ابراز نگرانی کرده‌است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com