زون امن در شمال سوریه توسط امریکا و ترکیه

0

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیروز دوشنبه در مورد ایجاد یک زون امن در منطقۀ واقع در شمال سوریه که از وجود گروه‌های تندرو پاکسازی شده، گفتگو کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، ریاست جمهوری ترکیه گفته است، دو رهبر در تماس تیلیفونی روز گذشته روی نیاز برای تکمیل ساختن یک نقشۀ راه در مورد شهرک مرزی منبج سوریه تأکید کردند.

در ادامه گفته شده‌است که ترمپ و اردوغان روی جلوگیری از دادن فرصت برای عناصری که در تلاش ایجاد موانع در برابر خروج برنامه‌ریزی شدۀ نیروهای امریکایی از سوریه هستند، اصرار ورزیدند.

ترمپ در ماه دسمبر پارسال اعلام کرد که گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در سوریه سرکوب شده و دو هزار سرباز امریکایی را از سوریه بیرون خواهد کرد.

ترمپ پیش از این هشدار داده بود که اگر ترکیه بالای ملیشه‌های کُرد در سوریه حمله کند، ترکیه از نظر اقتصادی ویران خواهد شد.

مایک پامپیو، وزیر خارجۀ امریکا دیروز دوشنبه هنگام دیدار از ریاض در پاسخ به سؤال یک خبرنگار در مورد هشدار ترمپ به ترکیه گفت، فکر می‌کند اشارۀ ترمپ به احتمال وضع تحریم‌های اقتصادی بالای ترکیه در صورت حملۀ این کشور بالای کردها بوده‌است.

آقای پامپیو افزود: ما بالای کشورهای زیاد جهان تحریم وضع کرده ایم و ممکن هدف ترمپ نیز همین تحریم‌ها باشد، اما این را باید از او بپرسید. او افزود بالای بسیاری از کشور‌های جهان تحریم وضع کرده‌اند و به باورش هدف رئیس جمهور امریکا هم شاید همین تحریم‌ها باشد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه گفته‌است تهدید اقتصادی به ترکیه جایی را نمی‌گیرد و نه هم ترکیه از این گونه تهدید‌ها هراس دارد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com