وزیر امور خارجۀ هندوستان: از تلاش های صلح، به رهبری و مالکیت افغان ها حمایت می کنیم

0

هندوستان میگوید که از تمام تلاش های صلح، به رهبری و مالکیت افغان ها حمایت می کند؛ اما با تلاش های صلح، باید دستاوردهای ۱۸ سال، به هدر نرود.

خانم سوشمار سوراج وزیر امور خارجۀ هندوستان، این اظهارات را امروز درعشق آباد پایتخت ازبکستان، در نشست وزرای خارجۀ کشورهای آسیایی میانه، هند و افغانستان ابراز داشت.

صلاح الدین ربانی وزیرامورخارجه افغانستان نیز در نشست متذکره اشتراک ورزیده و امروز در آن بیانیه ایراد نمود. وزیر خارجه هندوستان علاوه نمود که هند و کشورهای آسیای مرکزی، از قرن ها بدینسو با افغانستان علاقه داشته، از گذشته های دور تجارت میکنند و اتباع آن، به کشورهای همدیگر رفت و آمد می نمایند.

به قول موصوف، هند و کشورهای آسیای مرکزی؛ برای استقرار صلح، ثبات و امنیت پایدار درافغانستان، همکاری مشترک دارند. خانم سوراج میگوید که هندوستان، از تلاش های مردم و حکومت افغانستان که باعث اعاده صلح، ثبات، آزادی، پیشرفت دایمی درآن کشور میشود، پشتیبانی میکند.

اما موصوف افزود که در تلاش های  صلح، باید دستاوردهای ۱۸ ساله افغانستان حفظ شود، جنگ ها و هراس افگنی که دامنگیر افغان ها است، باید پایان یابد. وزیرامورخارجه هند گفت که کشورش درعرصه های مختلف، ۳ میلیارد دالر را با افغانستان مساعدت نموده است.

نامبرده با کمک های کشورش، از پروژه های بازسازی که تطبیق شده و یا زیر کاراند، یاددهانی کرد و گفت که هر سال ۳۵۰۰ محصل افغان، غرض فراگیری تحصیلات عالی به هندوستان اعزام می شوند.

خانم سوراج اذعان کرد که افغانستان با ثبات، آسیای مرکزی را با آسیایی جنوبی وصل میکند و این اقدام باعث شکوفایی اقتصاد همه کشورهای منطقه میشود. نامبرده دراین راستا، از بندر چابهار تذکر به عمل آورد که با تلاش های مشترک هند و ایران، به فعالیت آغاز نموده است.

موصوف افزوده است که ماه گذشته، یک شرکت هندی مسئولیت فعالیت های عملیاتی بندر چابهار را به دوش گرفت.

نامبرده علاوه نمود که هند، مصمم است که از بندر چابهار تا شهر زاهدن ایران، خط آهن را تمدید نماید که با این کار، چابهار به شاهراۀ زرنج – دلارام افغانستان نزدیک خواهد شد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com