نشست وزیران خارجۀ کشورهای آسیایی میانه، افغانستان و هند در ازبیکستان

0

وزیران خارجۀ افغانستان، هند و کشورهای آسیای میانه امروز در شهر سمرقند ازبیکستان با هم دیدار کردند. این دیدار که در چارچوب نشست «گفتمان هند، آسیای میانه – افغانستان» انجام شد، در آن بارۀ چگونگی بیرون رفت از بحران کنونی افغانستان گفت وگو شد.

در این نشست، سوشما سواراج، وزیر خارجۀ هند جنگ افغانستان را تحمیل شده توصیف کرد و گفت که تأمین صلح در این کشور به سود منطقه خواهد بود. او افزود: تمامی شما موافق خواهید بود که یک افغانستان صلح آمیز و با ثبات که در قلب آسیا قرار داشته باشد، می‌تواند پلی برای پیوند آسیای میانه و آسیای جنوبی باشد

وزیر خارجه هند بر همکاری‌های بیشتر کشورش با کشورهای آسیای میانه تأکید کرد: «امروز، نقطۀ آغاز یک عصر تازه در روابط هند و آسیای میانه است. ما در گفت‌وگوهای مان بر روابط چندین قرنه میان مردم هند، آسیای میانه و افغانستان تأکید ورزیدم. ما با هم راحت استیم و همکاران طبیعی استیم

وزارت خارجۀ افغانستان، از تلاش‌های کشورهای منطقه در این نشست برای دریافت راه حل به بحران و پابان دادن به خشونت‌ها در افغانستان خوشبین است.

صبغت الله احمدی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید: «بر گفت‌وگوهای مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان تأکید شد. و این‌که هیچ گزینۀ دیگر به جز از گفت‌وگوهای مستقیم میان حکومت و طالبان وجود ندارد. بر روند رهبری و مالکیت گفت‌وگوهای صلح از سوی افغانستان، تأکید شد.»

شرکت کننده‌گان این نشست، هراس‌افگنی را نکوهش کردند و بر نقش پروژه‌های توسعه‌یی در ازمیان برداشتن دشواری‌ها در افغانستان نیز تأکید کردند. شماری از آگاهان روابط بین‎الملل، برگزاری این نشست‌ها برای افزایش همکاری‌های منطقه‌یی که افغانستان را در راستای صلح کمک کند، مؤثر می‌دانند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com