گفتگوی امریکا با طالبان در مورد پایگاه‌های شان در افغانستان

0

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور باور دارد که نیروهای امریکایی از افغانستان بیرون نخواهند شد وایالات متحده در مورد پایگاه‌های نظامیان امریکایی در افغانستان با طالبان گفتگو می‌کند.

آقای کرزی روز پنجشنبه ۲۰جدی در کنفرانس”ریزینا دیالوگ ۲۰۱۹” در دهلی جدید، مرکز هند گفت:من از جمله کسانی استم که باور دارند ایالات متحده افغانستان را ترک نخواهد کرد. آنان برای ترک نیامده اند. بنابراین آنان در افغانستان حداقل در چارچوب توافق‌نامۀ دوجانبۀ امنیتی خواهند ماند. امریکاییان با طالبان نیز در بارۀ پایگاه‌های شان گفت وگو کرده‌اند. کتاب رابرت کیلن را بخوانید که در آن آمده است که افغانستان دارای اهمیت حیاتی راهبردی است زیرا همه همسایه‌های آن ابرقدرت‌ها استند.

این در حالی است که به گفتۀ مقام‌های امریکایی، دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا، کاهش حضور نظامیان امریکایی را در افغانستان زیر غور دارد ودر چند ماه اخیر به گونۀ بی پیشینه تلاش‌ها را برای کشاندن طالبان به پای مذاکرات صلح و پایان بخشیدن جنگ در افغانستان شدت بخشیده است.

حامد کرزی هرچند به نقش اساسی پاکستان و ایالات متحده در روند صلح افغانستان تاکید کرد، با اشاره به تلاش‌های اخیر امریکا گفت “ما صلح را با معامله میان ایالات متحده و پاکستان بر سر افغانستان، تفکیک کرده می‌توانیم“.

آقای کرزی هنگام گفت وگو دراین  نشست علاوه نمود که  صلح باید به گونۀ کامل و اثرگزار یک روند بین‌الافغانی باشد، دوم باید شفافیت این روند به گونۀ کامل به افغان‌ها روشن باشد، سوم باید پشتیبانی همسایه‌ها و منطقه را داشته باشد تا به موفقیت بینجامد؛ درغیر آن این روند موفق نخواهد شد.

رئیس جمهور پیشین افغانستان یکبار دیگر از حکومت و تشکیلات نظامی و استخباراتی پاکستان ابراز ناخرسندی کرد و آنان را به حمایت از دهشت افگنی و مداخله در امور افغانستان و تخریب زیربناهای این کشور متهم کرد.

هزمان با تأکید آقای کرزی بر نقش کشورهای منطقه در روند صلح، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهور برای گفت وگو در این باره به چین رفته است.

طارق آرین، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی می‌گوید که قرار است آقای محب در دیدار با مقام‌های چینی در بارۀ صلح و امنیت در افغانستان گفت‌وگو کند.

ریزینا دیالوگ، کنفرانس یا گفتمان چند جانبه است که از سال ۲۰۱۶ به اینسو همه ساله با تمرکز بر مسایل سیاسی و اقتصادی منطقه، در شهر دهلی جدید برگزار می‌شود و کانون فکری بنیاد تحقیقاتی آبزرور در همکاری با وزارت خارجۀ هند آن میزبانی می‌کند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com