سفیر پیشین پاکستان در امریکا: طالبان خواهان برگشت امارت اسلامی

0

حسین حقانی می‌گوید که طالبان دو دسته استند که یکی آن موافق با تغییرات کنونی و دیگری خواهان برگشت امارت اسلامی استند.  حسن حقانی سفیر پیشین پاکستان در امریکا هشدار می‌دهد که هرگاه نیروهای امریکایی بدون توافق صلح با طالبان از افغانستان بیرون شوند، طالبان دست بالا خواهند داشت.

او که اکنون مدیر و پژوهشگر بخش جنوب آسیا و آسیای میانه در انستیتوت ‌هادسن در واشنگتن است در یک نشست در هند می‌گوید که طالبان باید بدانند که مردم افغانستان برگشت امارت طالبان را نمی‌خواهند و آنان برای حفظ دستاوردهای کنونی در برابر این گروه خواهند جنگید.

از سوی دیگر رییس ارتش هند با اشاره به خروج احتمالی نیروهای امریکایی از افغانستان هشدار می‌دهد که هرگونه گفتگو با پیش شرط با طالبان، سبب تقویت حس پیروزی این گروه خواهد شد.

چهارمین نشست گفتگوهای سه روزه رایسینا با حضور ده‌ها تن از مهمانان و سخنرانان در دهلی نو آغاز شد. یکی از گفتمان‌های این نشست در باره مبارزه با هراس‌افگنی برگزار شد.

حسین حقانی، سفیرپیشین پاکستان در واشنگتن، گفت: برخی از طالبان خواهان برگشت امارت اند اما فکر نمی‌کنم این کار به آسانی شود زیرا مردم افغانستان برای حفظ دستاوردهای هفده سال گذشته خواهند جنگید. زیرا دختران بیشتر مکتب می‌روند، حضور زنان در شهرها برجسته است، اقتصاد بهتر شده است و شهرهای ویران بازسازی شده اند.

بیپین راوات، رییس ارتش هند، گفت: پاکستان همیشه با افغانستان همچون وابسته خودش برخورد کرده است و همیشه در باره آن نگران بود است. پس رهبران نظامی پاکستان همیشه یک وضعیتی را در افغانستان می‌خواهند که به سود خود آنان باشد.

این مقام بلند پایه ارتش هند به این باوراست که با طالبان باید بدون هیچ پیش‌شرطی گفتگو شود زیرا به گفته او حاضر شدن به گفتگو با پیش شرط با یک گروه هراس‌افگن، حس پیروزی را به آن گروه می‌دهد.

اظهارات وزیر خارجه ایران در سفر به هند

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران می‌گوید ناممکن است که گروه طالبان در آیندۀ افغانستان نقشی نداشته باشد. آقای ظریف در جریان سفر به هند، به یک رسانۀ هندی گفت که این نقش ولی، نباید بسیار بارز و برجسته باشد.

وزیر خارجه ایران گفت فکر می‌کنم ناممکن است که افغانستان آینده را بدون هیچ نقشی برای طالبان متصور باشیم. ولی باور دارم که طالبان نباید نقش حاکم داشته باشند.

او گفت که چگونگی حضور طالبان در نظام آیندۀ افغانستان، از صلاحیت‌های مردم افغانستان است، ولی افزود که همسایه‌های افغانستان تمایلی برای نقش پررنگ طالبان در منطقه ندارند.

آقای ظریف افزود هیچ کسی در منطقه باور ندارد که افغانستان زیر سلطۀ طالبان، همسو با منافع امنیتی منطقه باشد. باور دارم که نسبت به این مسله تقریبا اتفاق نظر وجود دارد.  ایران اخیرا به دولت افغانستان از تماس‌های خود با گروه طالبان اطلاع داد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com