رئیس جمهوری: معارف مسلکی و غیر سیاسی باشد

0

رئیس جمهور تاکید بر اینکه در نصاب تعلیمى باید تغییر اساسى به میان آید، گفت که معارف باید ملی، مسلکی و غیر سیاسی باشد. موصوف این اظهارات را در مراسم اختتامیۀ نخستین سمپوزیم ملی معارف که در قصر گل‌خانۀ ارگ برگزار گردید، بیان داشته است.

وى گفت که امسال، سال عطف در معارف است و مسئولین ولایتی معارف که از طریق رقابت آزاد مقرر شده اند، به خاطر غیر سیاسی‌شدن معارف، از هر گونه حمایت برخوردار اند و هیچ زورگویی در امور آنان حق مداخله را ندارد.

وى افزود که هیچ‌کس نمی ‌تواند متعلمین ما را در انتخابات دخیل بسازد، هر مدیر و یا مسئولی که به نفع کاندیدی، کوشش این کار را نماید، از وظیفه برکنارخواهد شد.

وی ضمن اینکه معارف باید موجب وصل باشد، نه فصل گفت: فرزندان ما سرمایۀ معنوی ما هستند و هیچ‌کسی بخاطر اهداف سیاسی از آنان استفاده کرده نمی‌تواند. او تصریح کرد که ششم جدی مصادف است با روز سیاه تجاوز اتحاد جماهیر شوروی سابق به افغانستان است و یکی از دلایل مداخله آنان، سیاسی‌شدن پوهنتون کابل و مکاتب در آن زمان بود که سبب تباهی بزرگ گردید.

وی با تاکید گفت که معارف باید ملی، مسلکی و غیر سیاسی باشد.

او میگوید: هر باری که از مقابل لیسه های استقلال و حبیبیه می‌گذرم، برای معلمین خود دعا می‌کنم، معلمین ما نمایندگان روحیه‌ی ملی بودند. حب وطن را برای ما تعلیم دادند، در میان ما هیچ‌گونه تفرقه وجود نداشت و نه کسی جرأت این را داشت که بپرسد از کدام قوم هستید، یک روحیۀ ملی وجود داشت.

غنی از توجه حاجی عبدالظاهر بشیری مسئول دارالایتام به قشر محروم و یتیم تشکر کرد و اطمینان داد که دولت در قسمت زمین و لوازم مورد نیاز با آنان همکاری می‌کند.

رئیس جمهور غنی به سرپرست وزارت معارف هدایت داد که به‌منظور حل مشکلات معلمین، پالیسی ترتیب دهد و با مدنظر گرفتن پیشنهادات سخنرانان امروز، پالیسی متذکره را با شورای عالی منابع بشری شریک سازد. همچنان رئیس جمهور هدایت داد که در سطح رهبری وزارت معارف به نقش و سهم زنان توجه اساسی صورت گیرد.

رئیس جمهور غنی ضمن تغییر اساسی در نصاب تعلیمی، بر کار مشترک میان وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی تاکید کرد. وی افزود که در سال‌های آینده باید در هر ولسوالی یک لیسه مسلکی اعمار گردد و متعلمین با توجه به بازار نیازمندی های کشور، تعلیم داده شوند.

او علاوه کرد، وزارت خانه ها، هنوز هم در ولسوالی های کشور ۹۰ در صد حضور فزیکی شان را تثبیت نکرده اند و این وضعیت قابل قبول نیست. وی همچنان به مسئولین وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی و اداره اترا هدایت داد که مکاتب و ولسوالی ها را هر چه زودتر به انترنت وصل و با تکنالوژی مجهز سازند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com