اعلام طرح‌ تازۀ کانکور توسط وزارت‌های تحصیلات عالی

0

وزارت های تحصیلات عالی و معارف، انتقادها را در بارۀ «سهمیه‌بندی قومی و سمتی در آزمون کانکور» رد می‌کنند. این وزارت‌ها، طرح تازه‌یی را که در این زمینه تهیه شده‌است، تلاشی ازبهر «انکشاف متوازن سطح تحصیلات عالی در ولایت‌های انکشاف نیافته» می‌دانند.

به گفتۀ این وزارت‌ها، با عملی‌شدن این طرح، ۲۵درصد سهمیه آزمون کانکور به استعدادهایی در سراسر کشور می‌رسد و پسان‌ها، از این استعدادها در ولایت‌های شان، هم‌چون متخصصان کار گرفته می‌شود.

محمد فیصل امین، سخن‌گوی وزارت تحصیلات عالی که امروز در یک نشست خبری سخن می‌زد، بیان داشت«ظرفیت دارد؛ اما در امتحان کانکور، در یک رقابتی ما می‌اندازیمش که همان قدرت و توانش آن رقابت را ندارد که پیش ببرد. پس ما این را در یک رقابت دیگر می‌آریم، امکانات را هم برایش برابر می‌کنیم تا این آدم افتاده را هم بگیریم، بکشیم و این در تمام ولایت‌های افغانستان است.

نوریه نزهت، سخن‌گوی وزارت معارف نیز افزود:هدف از این طرحی که مشترک ریخته شده میان وزارت معارف و وزارت تحصیلات عالی افغانستان، آنچه که در شبکه‌های اجتماعی بازتاب یافت، خدا نخواسته تقسیم بندی قومی و سمتی و این مسایل نیست.

در همین حال، به روز شنبه، اعضای مجلس نماینده‌گان نیز، به این موضوع پرداختند.

احمد بهزاد گفت: این طرح، در حالی که یک خیانت است به نسل جوان کشور و علاقه‌مندان علم اندوزی و دانش‌اندوزی، آیندۀ کشور را هم با خطرها و تهدیدهای جدی مواجه خواهد کرد.

عبیدالله بارکزی، عضو دیگر مجلس هم اظهار داشت: تعلیم و تحصیل حق همه‌گان است که به گونۀ متوازن تعلیم و تحصیل کنند. بگذارید برادران، چون در یک شمار از ولایت‌های بدبخت که هم گواه جنگ استند و هم (بخش‌هایی از آن‌ها) در دست دشمن استند، زمینۀ تعلیم و تحصیل درست فراهم نیست.

به گفتۀ وزارت‌های تحصیلات عالی و معارف، در طرحی که به آن «طرح بدیل و مشترک این وزارت‌ها در زمینۀ تطبیق برنامه‌های آماده‌گی» نام داده شده است، آمده است که برنده‌گان آزمون بومی کانکور در سراسر کشور، باید در رشته‌های طب، حقوق، اقتصاد، زراعت و انجنیری، به متخصصان مبدل شوند.

بربنیاد این طرح، کسانی‌که در این رشته‌ها آموزش خواهند دید، افزون بر دانشگاه‌ها، دوره‌های آموزشیی را هم سپری خواهند کرد. پارسال، ۲۵۵هزار تن از مکتب‌های کشور فارغ شدند؛ اما تنها بخشی از این شمار به دانشگاه‌ها راه یافتند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com