ادعای عمران خان از عدم حضور طالبان درپاکستان

0

عمران خان در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پوست گفته است که هیچ پناهگاه گروه طالبان افغان در خاک پاکستان وجود ندارد و نیرو های امنیتی پاکستان “بار ها” از امریکایی ها در مورد موقعیت این پناهگاه ها معلومات خواسته اند.

عمران خان افزود که کشورش میزبان ۲.۷ میلیون مهاجر افغان است و به گفته وی، مهاجران افغان در کمپ های بزرگ زندگی می کنند که اگر چند صد طالب (در پاکستان) حضور داشته باشد… یا شاید دو هزار تا سه هزار طالب که به پاکستان آمده باشند، آنان می توانند به بسیار آسانی در این کمپ های مهاجران افغان مستقر شوند.

همچنان عمران خان در این مصاحبه ادعای مقام های امریکایی مبنی بر حضور رهبران گروه طالبان در داخل خاک پاکستان را رد کرد و آن را یک “اتهام” خواند.

صدر اعظم پاکستان گفت که خروج ایالات متحده امریکا از منطقه در سال ۱۹۸۹ میلادی منجر به ظهور گروه طالبان شد و ایالات متحده امریکا این بار پیش از خارج شدن از افغانستان باید به “توافقی” برسد و پاکستان نمی خواهد ایالات متحده امریکا با شتاب از افغانستان خارج شود.

عمران خان در پیوند به روابط اسلام آباد با واشنگتن گفت که او نمی خواهد پاکستان در مناسباتی قرار داشته باشد که در بدل دریافت پول، برای کشور دیگر بجنگد. او گفت که پاکستان خواستار “روابط مناسب” با ایالات متحده است.

عمران خان افزود که روابط بین پاکستان و ایالات متحده امریکا باید شبیه روابط پاکستان با چین باشد.

این گفته های عمران خان درحالی است که سرتاج عزیز، مشاور روابط خارجی نواز شریف، صدر اعظم پیشین پاکستان در ماه مارچ سال ۲۰۱۶ اذعان کرده بود که رهبران گروه طالبان در پاکستان زندگی می کنند.

همچنان رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در نخستین پیام تویتر خود در نخستین روز سال ۲۰۱۸ پاکستان را به “دروغگویی و فریبکاری و حمایت از طالبان ” متهم کرد و سپس کمک های مالی و نظامی واشنگتن را به اسلام آباد قطع کرد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com