ابطال آرای کابل از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی

0

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی مبنی بر ابطال آرای انتخابات پارلمانی کابل را رد کرده است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی، روز پنجشنبه (۱۵ قوس) اعلام کرد که به دلیل موجودیت سه هزار شکایت وگزارش‌های مستند از تخطی‌های انتخاباتی، تمامی آرای کابل را باطل کرد و و خواستار برگزاری دوباره انتخابات در کابل شد.

این کمیسیون گفت که به دلیل سوء مدیریت، نقص قوانین، لوایح و طرزالعمل‌های انتخاباتی و ارتکاب جرایم و تخلفات گسترده، شماری از مسولان انتخاباتی نیز از وظایف شان برکنار و جریمه نقدی شده اند.

اما کمیسیون انتخابات در یک نشست خبری این فیصله کمیسیون شکایات را “عجولانه، بی بنیاد، توام با انگیزه‌های سیاسی و غیر قانونی” خواند.

این کمیسیون می افزاید هر تصمیمی که بر مبنای قانون و مدارک استوار نباشد، آن را نمی پذیرد.

کمیسیون انتخابات همچنان می افزاید که بنا بر مزاحمت های کمیسیون شکایات تا کنون قادر نشده اند تا نتایج برخی ولایت ها بخصوص کابل را اعلام کنند.

عبدالعزیز ابراهیمی، سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت که کار شمارش آرا کماکان ادامه دارد و نتایج ابتدایی ولایت کابل نیز بزودی اعلام خواهد شد.

آقای ابراهیمی گفت: “تصمیم (ابطال آرای کابل) کاملا خلاف قانون، غیرمنصفانه و برخورد سلیقوی با یک روند ملی است. این تصمیم، برخلاف اراده مردم و برخلاف خواست یک میلیون شهروند افغانستان است که در کابل رای دادند و بی احترامی به خون شهدای قوای مسلح ما است.”

​انتخابات پارلمانی افغانستان با ادعاهای گسترده تقلب و تخطی روبرو بوده و اعلام نتایج آن، به دلیل ادامه بررسی‌ تخطی‌های انتخاباتی، چندین بار با تاخیر روبرو شده است.

تا حالا، کمیسیون انتخابات افغانستان تنها توانسته نتایج ابتدایی ۲۰ ولایت را اعلام کند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com