انتقال دو هزار عضو داعش از سوریه به افغانستان توسط امریکا و ناتو

0

در یک سال اخیر بیش از دو و نیم هزار عضو«دولت اسلامی» از سوریه به نواحی سرحدی افغانستان-پاکستان منتقل شده اند.

اناتولی سیدروف آمر قرارگاه متحد سازمان قرارداد امنیت دسته جمعی در گفتگوی با آژانس بین‌المللی اطلاعاتی «روسیه امروز» و آژانس «اسپوتنیک افغانستان» به سوالاتی در مورد امنیت افغانستان، تهدید تروریستان و آمادگی این سازمان در مقابله با آنان پاسخ گفت.

سیدروف گفت : بدون شک، افغانستان در حال حاضر منبع اساسی تهدید تروریستی در آسیای مرکزی شمرده میشود که خاک آن توسط گروه های تروریستی بین‌المللی به مثابه پایگاه برای گسترش نفوذ شان در منطقه بررسی میشود.

در حال حاضر، طبق ارزیابی کارشناسان، در افغانستان بیش از ۲۰ گروپ تروریستی فعالیت می‌کنند که در ترکیب آنها حد اقل ۵۰ هزار جنگجو، از جمله ۴۰ هزار نفر مربوط به جنبش تندرو «طالبان»، شامل می‌باشند.

تعداد نیروهای سازمان تروریستی «دولت اسلامی داعش » را طبق ارزیابی های آنها در حدود ۲-۳ هزار نفر تشکیل میدهد که بخش زیادی از آنها (در حدود ۱٫۵ هزار نفر) در شرق کشور در مناطق همجوار با پاکستان در ولایات نورستان، کنر و ننگرهار فعالیت میکنند.

استحکام مواضع اسلامگرایان در مناطق یادشده به پذیرش ایدیولوژی «دولت اسلامی» توسط قبایل جداگانه پشتون‌ها و همچنان موجودیت تعداد قابل ملاحظه افراد مسلح سازمان‌های مختلف افراطی که به خاک افغانستان توسطه ساختارهای نظامی پاکستان در جریان عملیات ضد تروریستی «رانده شده»، ارتباط دارد. یک منبع دیگر افزایش تعداد تروریستان سوریه محسوب میشود.

در یک سال اخیر بیش از دو و نیم هزار عضو«دولت اسلامی» از سوریه به نواحی سرحدی افغانستان-پاکستان منتقل شده اند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز شنبه ۲۹ سپتامبر در یک نشست خبری در نیویورک آمریکا گفت، کشورش اجازه نمی‌دهد جنگجویان افراطی از سوریه به افغانستان انتقال داده شود.

به گزارش منابع خبری، لاوروف در این نشست گفت: انتقال تروریست‌های شکست خورده داعش از ادلب سوریه به دیگر کشور ها از جمله افغانستان، غیر قابل قبول است.

داعش مسوولیت چندین حمله بر مسجدها، گردهمایی های مذهبی و اجتماعات شیعیان و اهل سنت افغانستان را در سرتاسر افغانستان به دوش گرفته است.

خبرگزاری فرانسه  afp۱۰ جنوری در یادداشتی از رشد و گسترش سریع تفکر داعش در زیر گوش آمریکا و نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان در کابل پرداخته است. خبرگزاری فرانسه نوشته است که، در ۱۸ ماه گذشته، داعش ۲۰ بار به کابل حمله کرده است.

اریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مسکو به خبرنگاران گفته است:  نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان به افراد وابسته به داعش کمک تسلیحاتی می‌کنند.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان در یک مصاحبه خبری با تلویزیون الجزیره ایالات متحده امریکا را به همکاری با داعش در افغانستان متهم کرد و گفت که امریکا به این گروه اجازه داده است تا در افغانستان رشد کند.

محمد اسماعیل خان، رهبر جهادی در غرب افغانستان می گوید ظهور و نحوه عملکرد تروریستان داعشی را از برنامه ریزی های آمریکا دانسته که در چند سال گذشته روی دست گرفته شده و برای آینده هم ادامه خواهد داشت.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com