افزایش سهم زنان در رشد اقتصاد افغانستان

0

در نظر سنجی تازه بنیاد آسیا در بارۀ نقش زنان افغانستان در اقتصاد این کشور نشان می‌دهد که سهم زنان در رشد اقتصاد این کشور افزایش یافته است. براساس این نظرسنجی در افغانستان، ۵۹ درصد زنان با سواد و بیش ازهشت درصد پاسخ دهنده‌گان زن که بی‌سواد اند گفته‌اند، نقش مهمی در درآمد خانواده‌های‌شان دارند.

بیش از ۱۵ درصد پاسخ دهنده‌گان زن در این نظرسنجی گفته‌اند که برای خانواده‌های‌شان درامد کسب می‌کنند. نظر به یافته‌های این نظر سنجی، دسترسی نداشتن به تحصیلات، زیر پا شدن حقوق زنان و نبود زمینه‌های کار از مشکلات بزرگ فرا راه زنان در افغانستان است.

این نظرسنجی در حالی نشر شد که تدامچی یاماموتو، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل ملل متحد در افغانستان روز گذشته سه‌شنبه ۴ دسامبر در مراسم بزرگداشت از روز جهانی باز که برای برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان افغان برگزار شده بود در کابل گفت، مشارکت زنان در گفتگوهای صلح برای پایان دادن به منازعات و تأمین ثبات دوامدار، ضروری و حیاتی است.

وی تاکید کرد که زنان افغانستان باید برای مشارکت فعال و سهم‌گیری ‌در پروسه صلح آماده باشند و در گروه مذاکرات و نهادهای مشورتی دربارۀ صلح باید از آنها نماینده‌گی شود.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com