رئیس جمهور غنی: هر گونه خشونت علیه زنان جرم وخشونت شرم آور است

0

محمد اشرف غنی رئیس‏‌جمهوری اسلامی افغانستان، عصر روز سه شنبه ۱۳قوس۱۳۹۷در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی منع خشونت علیه زنان که از سوی لوی څارنوالی در قصر چهارچنار ارگ برگزار گردیده بود، اشتراک و سخنرانی نمود.

در این مراسم رئیس جمهور در سخنانش، گفت که خشونت شرم است و افتخار به خشونت، انکار از ارزش های اسلامی، ملی و بشری می باشد و آنانی که خشونت می کنند از ارزش های قانونی، ملی و اسلامی بیگانه هستند.

رئیس جمهور، خشونت را میراث چهار دهه جنگ در کشور خوانده، گفت که قبل از جنگ در سال های ثبات، هیچ کسی نه تنها به خشونت افتخار نمی کرد، بلکه در قریه یا محله ای که واقعۀ خشونت رخ می داد، تمام مردم آنجا احساس شرم می کردند.

رئیس جمهور غنی گفت: هر کسیکه در مقابل خشونت بی تفاوتی نشان می دهد، در تضاد با تمام ارزش ها قرار دارد.

وی افزود که تعهد ما تطبیق قانون و ارزش های ملی و اسلامی است و هر گونه خشونت علیه زنان جرم بوده و باید در مقابل جرم ایستادگی کنیم.

محمد اشرف غنی خاطرنشان کرد: از اینکه ما هنوز هم در حالت جنگ قرار داریم، شاید در تطبیق قانون نارسایی های وجود داشته باشد، اما این به معنای بی تفاوتی در برابر قانون نیست.

رئیس جمهور افزود که برای قضات و څارنوالان زن ۳۰ در صد معاش اضافی داده خواهد شد.

 رئیس جمهور غنی از لوی څارنوالی به خاطر تدویر این مراسم مهم تشکر کرد و ضمن اینکه تلاش های این نهاد را در راستای تطبیق قانون مورد ستایش قرار داده، گفت که به منظور قدردانی از دستآوردها و خدمات لوی څارنوال، برای وی مدال دولتی سید جمال الدین  و به خانم سینا شنا منصور معاون این نهاد، مدال دولتی ملالی تفویض می گردد.

رئیس جمهور ضمن تشکر از پولیس زن، از قهرمانی منسوبین پولیس ملی در راستای مبارزه با دهشت افگنی تشکر کرده، گفت که باید برخورد پولیس با مردم، مسلکی شود و در این عرصه اصلاحات به وجود خواهد آمد.

رئیس جمهور کشور خطاب به قضات و څارنوالان زن، گفت که شما باید فعالیت ها و خدمات تان را بر اساس تعهد خویش از کابل محوری به افغانستان محوری تغییر دهید، زیرا زنان ولایات نیز به شما ضرورت دارند.

وی افزود که به استقلالیت نهادهای عدلی و قضایی احترام گذاشته شود و من منحیث رئیس قوۀ سه گانۀ کشور و رئیس جمهور افغانستان، از استقلال قضا حمایت می کنم.

رئیس جمهور با اشاره به تقرر یک زن در راس معینیت وزارت امور داخله، گفت که مشارکت زنان در دولت باید گسترده و خدمات و حمایت از آنان تقویت یابد.

وی اضافه کرد که مشارکت به گونه اساسی متحول شده و پروسۀ استخدام شفاف گردیده است.

رئیس جمهور غنی با اشاره به گزارش‌های رسانه‌های بین‌المللی در رابطه به اتهامات اذیت جنسی دختران ورزشکار، گفت: در رابطه به زنان یک کشوری که هر روز برای آزادی ملی و بین المللی خویش قربانی های بی شمار می دهند، این گونه اتهامات قابل تحمل نیست و در صورت تثبیت اتهامات متذکره، به مجرمین جزای سنگین داده خواهد شد.

رئیس جمهور کشور گفت که توجه به اطمینان خانواده ها و مصئونیت زنان باید صورت گیرد و در این خصوص هیچ‌گونه نرمش و بخشش قابل قبول نیست.

 وی افزود که بدون موجودیت قاضیان، څارنوالان و پولیس زن، آن چنان که لازم است، حاکمیت قانون، عدالت و مساوات تطبیق نمی گردد.

در این مراسم فرید حمیدی لوی‌څارنوال نیز صحبت کرده، گفت که لوی‌څارنوالی در بخش جلوگیری از خشونت ارادۀ جدی دارد و به این منظور جهت ارتقای ظرفیت څارنوالان زن،  برای آنان ورکشاپ های مختلف آموزشی دایر کرده است. موصوف افزود که دوسال پیش مشارکت زنان در لوی‌څارنوالی از سه فیصد هم کم بود، اما اکنون سطح مشارکت آنان به ۹,۲۰ در صدرسیده است که هنوز هم قناعت بخش نیست. وی افزود که در ۳۱ ولایت کشور ‌څارنوالان زن مصروف خدمت هستند که به همین سبب دسترسی زنان به عدالت بیشتر شده است.

وی افزود که خشونت بنیاد خانوادۀ سالم را از میان می‌برد، مگر ما از طریق مبارزۀ مؤثر و تامین عدالت و قانون، به مصئونیت خانواده ها توجه اساسی خواهیم کرد.

سپس، خانم بهشته پیام بانوی اول کشور را قرائت کرد و در این پیام، با اشاره به ارزش نقش زن در اوایل دین اسلام و دوره های مختلف تاریخ افغانستان، گفته شده است که ما باید در نقش قدم زنان با افتخار حرکت کنیم و آن را سرمشق زندگی خویش قرار دهیم و درس‌های ماندگار از آنان بگیریم.

همچنان در پیام متذکره آمده که جنگ چهل ساله بر زندگی زنان تاثیر منفی داشته است و با توجه به نقش و ارزش کلیدی آنان، خشونت علیه زنان را با آگاهی دهی عامه از طریق مساجد، تکایا، مکاتب، پوهنتون ها و دیگر نهادهای اجتماعی، ریشه کن کرده می‌توانیم. در این مراسم، ویدیوی از کارکردهای مختلف لوی څارنوالی در رابطه به دستاوردها، موانع و راه های حل جلوگیری از خشونت علیه زنان، به نمایش گذاشته شد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com