خواهش امریکا از پاکستان به همکاری در پروسه صلح

0

رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا با ارسال نامه‌ای به صدر اعظم پاکستان خواستار همکاری اسلام آباد در مذاکرات صلح افغانستان و کشاندن طالبان به میز مذاکرات صلح شده است.

عمران خان، صدر اعظم پاکستان، گفته است که این نامه صبح دوشنبه ۱۲ قوس سال روان به وی رسیده است. آقای خان در صحبت با خبرنگاران وعده سپرد که از “همه تلاش‌های ممکن” برای کمک به روند صلح افغانستان کار خواهد گرفت.

آقای خان با تاکید بر “بیشترین سود” پاکستان از صلح و ثبات در افغانستان گفت “جای شکر است که تمام جهان از پاکستان می‌خواهد تا آنان (افغان‌ها) را یکجا کند …نقش ما باید چنین باشد و اینکار را کرده می‌توانیم.”

یکی از سخنگویان شورای امنیت ملی آقای ترمپ گفت “در این نامه آقای ترمپ تصدیق کرده است که پاکستان توان برچیدن پناهگاه های تندروان را در قلمرو خود دارد. این نامه همچنان واضح کرده است که برای ادامۀ مشارکت ایالات متحده – پاکستان همکاری پاکستان با روند صلح افغانستان اساسی است”.

وزارت خارجۀ پاکستان گفته است که آقای ترمپ در این نامه دستیابی به راه حل سیاسی جنگ افغانستان را مهمترین اولویت منطقه‌ای خود خوانده و از پاکستان خواستار حمایت در این زمینه شده است.

محمد فیصل، سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان، گفته است که رئیس جمهور ترمپ در این نامه تصدیق کرده است که جنگ افغانستان هزینۀ گران را بر ایالات متحده و پاکستان اعمال می‌کند.

آقای فیصل گفته که رئیس جمهور امریکا همچنان تاکید کرده است که واشنگتن و اسلام آباد “فرصت هایی را برای همکاری و تجدید مشارکت” جستجو کنند.

ایالات متحده در حالی فراخوان همکاری پاکستان را در تامین صلح افغانستان تجدید کرده است که ماه گذشته، ترمپ در یک مصاحبه‌اش گفت که پاکستان با وجود دریافت میلیاردها دالر امریکا هیچ کاری برای این کشور انجام نداده است. همچنان ترامپ حکومت پاکستان را به کمک به گروه های هراس افگن متهم کرد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com