آغاز سفر خلیل‌زاد برای مذاکرات صلح افغانستان به چندین کشور

0

وزارت خارجۀ ایالات متحده امریکا روز یک‌شنبه (۱۱ قوس) می‌گوید که آقای خلیل‌زاد به پاکستان، افغانستان، روسیه، ازبیکستان، ترکمنستان، بلجیم، امارات متحده عرب و قطر خواهد رفت. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور صلح افغانستان همراه با یک هیات به چندین کشور سفر می‌کند.

درخبرنامۀ وزارت خارجه امریکا آمده‌است که قرار است خلیل‌زاد با مقام‌های افغان و طرف‌های دیگر دیدار و گفتگو کند تا از یک روند جامع صلح در افغانستان حمایت کند و افغان‌ها را به تصمیم‌گیری دربارۀ سرنوشت کشورشان، توانا بسازد.

بربنیاد این خبرنامه، خلیل‌زاد در تلاش‌هایش برای آوردن طالبان به میز گفتگوها با حکومت افغانستان و افغان‌های دیگر، با رییس‌جمهور اشرف غنی، رییس اجراییه عبدالله عبدالله و طرف‌های دیگر در افغانستان، در ارتباط خواهد بود.

خلیل‌زاد در دومین سفرش به افغانستان و منطقه که نزدیک به یک ماه پیش انجام شد، با مقام‌های افغان و رهبران برخی از احزاب سیاسی دیدار کرده بود و گفته بود که دربارۀ به دست آمدن یک توافق صلح با طالبان، محتاطانه خوشبین است.

پیش از این، آقای خلیل‌زاد در یک مصاحبه با شبکۀ خبری «پی‌بی‌اس» امریکا گفته بود که واشنگتن برای رسیدن به صلح در افغانستان، درعجله است.

او افزوده بود که واشنگتن به این باور است که طرف‌های درگیر به شمول طالبان از راه جنگ پیروز شده نمی‌توانند و به همین دلیل راه حل برای جنگ کنونی در گفتگوها نهفته‌است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com