باشندگان پروان در حال فرار از دست باجگیران و دزدان مسلح

0

در سه سال اخیر، حدود  یکصد تن از تجار و مسئولان حکومتى و نهادهاى غیرحکومتى، به دلیل تهدیدهاى افراد باجگیر و دزدان مسلح، از ولایت پروان متوارى شده اند. خواجه روح الله صدیقی شاروال شهر چاریکار مرکز ولایت پروان  گفت که این آمار در نتیجۀ بررسى این نهاد به دست آمده است.

او افزود: چیزی که مه در جریان هستم، فامیل هاى اکثر رؤسای دولتی، وکلای شورای ولایتی و وکلای محترمى که در پارلمان هستند، در پروان زندگی نمی کنند؛ از برخى سیاسیون فامیل های شان در این جا زندگی نمی کنند و تاجرانى که سرمایه هاى شان از سه میلیون افغانى بیشتر است، در اینجا زندگی نمی کنند و از پروان فرار کرده اند.

به گفته او برخى این افراد، با خانواده هاى شان به خارج از کشور رفته اند؛ اما برخى ها که اکثریت این گروه را تشکیل مى دهند، با خانواده هاى شان در کابل زندگى مى کنند و براى اجراى وظایف شان همه روزه از کابل به پروان رفت و آمد دارند.  وى در این مورد جزییات نداد.

او افزود که ده ها تاجر پروان، به اثر تهدیدهای امنیتی، سرمایه های شان را از این ولایت به ولایت های دیگر مانند بلخ، هرات، کندز و غیره انتقال داده اند.

موصوف، بدون ارایه جزییات گفت افراد باجگیر که سبب متوارى شدن این تاجران و کارمندان نهادهاى حکومتى و غیرحکومتى شده اند، افراد مسلح غیرمسئول اند که برخى آنها کارمندان حکومت نیزمى باشند و تعدادى هم کسانى اند که از سوى برخى مقام هاى حکومت حمایت مى شوند.

شاروال پروان در مورد اقدامات نهادهاى مسئول حکومت در این مورد گفت: بعضی وقت نهادهای امنیتی در گرفتاری این تعداد افراد کوتاهی و کم توجهی می کنند، این موضوع سبب ناآرامی جامعه شده و بدون شک این تهدیدها معارف را ضربه زده، اقتصاد را ضربه زده و همه بخش ها را ضربه زده است.

او آمارى در مورد دزدى ها، اختطاف افراد از سوى باجگیران در سه سال اخیر در این ولایت نداد؛ اما افزود که سال گذشته ٢٠ دکان در شهر چاریکار مرکز این ولایت به سرقت برده شد و در سال جاری، یک باند چهار نفری سارقین مسلح در حضور نیروهای امنیتی و مردم، بیش از یک میلیون افغانى یک صراف را در روز روشن به سرقت بردند.

حسیبا عفت نامزد ولسى جرگه از پروان و عضو پیشین شورای ولایتی این ولایت گفت که در سال هاى اخیر شاهد ده ها مورد باجگیری، اختطاف و اخطارهای گوناگون به مسئولان اداره ها و تجار، ترور و پرتاب بمب ها بر منازل در این ولایت بوده است. او نیز گفت که شمارى از افراد به دلیل این مشکلات، مجبور به ترک پروان شده اند.

وى افزود: کسانی که مانده، نیز به ترس و لرز در پروان زندگی می کنند، اگر به همین منوال تهدیدات امنیتی در پروان ادامه پیدا کند، شمار دیگری نیز از پروان فرار خواهند کرد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com