ادعای آزار جنسی بالای تیم ملی فوتبال دختران

0

سوزان رک، خبرنگار روزنامه گاردین با نشر یک گزارش نوشته است که اعضای تیم ملی فوتبال دختران افغانستان، مورد آزار و اذیت جنسی مسوولان ارشد و کارمندان مرد فدراسیون فوتبال افغانستان، قرار گرفتند.

فیفا تائید کرده است که اتهام مطروحه را تحت بررسی دارد و یک منبع از داخل فیفا می گوید که در مورد امنیت بازیکنان با سازمان ملل متحد در حال بحث است.

فیفا در بیانیه خود گفته است که مسائل جدی که مطرح شده اند توسط فیفا تحت بررسی هستند. به سبب اینکه ابعاد این اتهامات به امنیت بازیکنان تاثیر گذار است، ما از جوانب ذیربط تقاضای همکاری کرده ایم که آنها نیز با رضایت حاضر به همکاری همه جانبه شده اند. موضوع به اساس اصل {ضرر نرساندن} به قربانیان در حال پیگیری است.

طرح این اتهامات باعث شده تا شرکت دنمارکی همل، تمویل کننده اصلی تیم، روابط خود را با فدراسیون فوتبال افغانستان قطع نماید و خواهان تغییر در رهبری گردد.

 شرکت تولید البسه ورزشی همل گفته است که به شواهد بسیار قوی دست یافته که نشان دهنده سوء استفاده جدی، روانیِ، فزیکی، جنسی و مرتبط به حق تساوی بازیکنان بانو توسط اعضای مرد فدراسیون فوتبال است.

شخصیت های ارشدی که با تیم ملی بانوان افغانستان ارتباط دارند به گاردین گفته اند که تعرضات ادعایی در داخل کشور، به شمول مقر فدراسیون فوتبال، و در یک کمپ تمرینی در ماه فبروری ۲۰۱۸ در اردن به وقوع پیوسته اند.

خالده پوپل، مسول سابق بخش فوتبال زنان افغانستان که در سال ۲۰۱۶ مجبور به ترک افغانستان شد و در دنمارک درخواست پناهندگی داد، برعلاوه شبنم مبارز و مینا احمدی، از بازی‌کنان سابق تیم ملی و کیلی لیندسلی، مربی امریکایی آن‌ها، راجع به بدرفتاری‌ها به روزنامه گاردین صحبت کرده اند.

خانم پل به گاردین گفته است که در اردوگاه اول در ماه فبروری در اردن، دو مرد نیز با بازیکنان داخل کشور همراه بودند. آن دو مرد تحت عنوان مسئول فوتبال بانوان و کمک مربی فرستاده شده بودند.

 آنها دختران را، خصوصا آنهایی که از داخل کشور آمده بودند، را مورد کلمات آزار دهنده و اذیت کننده قرار می دادند زیرا می دانستند که بازیکنان داخلی در این مورد صحبت نخواهند کرد. من با آنها مواجه شدم و برایشان گفتم که آنها نمی توانند چنین کنند و من علیه آنها شکایت می کنم. این وضعیت ادامه یافت.

پوپل می گوید که کوتاه مدتی بعد از ختم اردوگاه اردن ۹ بازیکن مستقر در داخل افغانستان که بهترین بازیکنان ما بودند به اتهام اینکه همجنس گرا هستند از تیم اخراج شدند. و این موضوع به این دلیل بود که بعضی آنها در نظر داشتند با رسانه ها صحبت کنند. رئیس فدراسیون به طور خصوصی به آنها اتهام همجنسگرایی زده است تا آنها را خاموش کرده و از طرح ادعا در مورد تعرض جنسی در اردن توسط مربیان جلوگیری کند.

فدراسیون در این طور موارد بازیکن را اخراج می نماید تا در صورت که بازیکن با رسانه ها صحبت کند، فدراسیون استدلال می کند که این موضوعات به خاطر مطرح می شود که آنها از تیم بیرون شده اند.

فدراسیون فوتبال افغانستان ساعاتی پس از انتشار این گزارش، ادعاهای مطرح شده علیه خود را به شدت تکذیب کرد.

دراطلاعیه فدراسیون فوتبال آمده است که اخیراً گزارش های ناموثق و اتهامات نادرست و بی بنیاد علیه فدراسیون فوتبال در رابطه به بازیکنان اسبق تیم ملی بانوان به دسترس رسانه قرار گرفته است. فدراسیون فوتبال افغانستان تمامی اتهامات وارده علیه خود را به شدت رد نموده وتاکید می‌کند که این ادعاها بی‌اساس است و در صورتی که این فدراسیون شواهد و معلومات کافی بدست بیاورد، از اجرای تحقیقات و اقدامات عاجل برای رسیدگی به آن سرباز نخواهد زد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com