حکومت طالبان در سرپل دختران را از رفتن به مکتب منع کرد

0

در ولسوالی سانچارک ولایت سرپل رفتن دختران به مکتب از سوی طالبان مسلح ممنوع اعلان شده‌است. مقام‌های ولسوالی سانچارک ولایت سرپل می گویند که از یک ماه به این سو طالبان مانع رفتن دختران به مکتب گردیده ‌اند. طالبان به مردم هشدار دادند که بعد از این دختران شان را به مکتب نفرستند.

نقیب الله دقیق ولسوال سانچارک روز یکشنبه «۲۷ عقرب ۱۳۹۷» گفت طالبان به مردم هشدار دادند که بعد از این دختران شان را به مکتب نفرستند. قرار اظهارات آقای دقیق مسئولان محلی هشدار طالبان در خصوص حمله بالای مکاتب دخترانه را دریافتند و به همین دلیل ۱۳ باب مکاتب دخترانه و پسرانه را در شش قریه ولسوالی سانچارک مسدود ساختند.

وی در این مورد افزود: بیشترازیک ماه می‌شود که شش قریه ما بدست طالبان است، طالب ها اعلان کردند و فرمان دادند که هیچ‌کس بعد از این دختران شان را به مکتب روان نکنند. برعلاوه در اینجا نقض حقوق بشری است حتی زنان را هم گفتند که دیگر بدون محرم از خانه بیرون نشوند و برای مردها هم ریش گذاشتند و هر کسی که ریش خود را بتراشد مورد پیگرد قانون آن‌ها قرار می‌گیرد .

هرچند سخنگویان طالبان گفته اند که آنها مکاتب و شاگردان را تهدید نمی کنند اما در ولسوالی سانچارک رفتن دختران و پسران به مکاتب ممنوع اعلان شده است.

در همین حال عبدالغفور سرپلی رئیس معارف سرپل می گوید: گزارشی که از طریق آمریت معارف سانچاک برای ما مواصلت ورزیده گفته شده است که مکاتب بسته نشده صرف طالبان مانع رفتن دوره لیسه طبقه اناث به مکتب شده اند. چون دختران تا صنف شش اجازه دارند به مکتب بروند آنهم با وساطت بزرگان و محاسن سفیدان.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com