شیوع بیماری سرخکان در ارزگان؛ ۹۰ درصد کودکان مبتلا شدند

0

مقام‎های صحی ارزگان با ابراز نگرانی از افزایش بیماری سرخکان در این ولایت می‎گویند که هم اکنون هزاران کودک در ارزگان به بیماری سرخکان مبتلا هستند. آن‎ها همچنان از احتمال افزایش بیماری فلج کودکان نیز در این ولایت ابراز نگرانی می‎کنند.

امین‎الله توخی، رییس شفاخانه ولایتی ارزگان، در مصاحبه گفت که در جریان امسال به دلیل تطبیق نشدن برنامه‎ واکسین‎‎ ضد سرخکان در این ولایت، هزاران کودک ارزگانی به بیماری سرخکان مبتلا شده‎اند.

او گفت که بیماری سرخکان در این ولایت امسال نسبت به سال‎های گذشته به صورت نگران‎کننده‎ای افزایش یافته است و هم اکنون ۹۰ درصد کودکان در ارزگان به بیماری سرخکان متبلا هستند. توخی علاوه کرد که در پی شیوع این بیماری، شماری از کودکان نیز جان باخته‎اند.

رییس شفاخانه ولایتی ارزگان همچنان می‎گوید که بیماری فلج کودکان نیز در این ولایت رو به افزایش است؛ زیرا گروه طالبان در جریان امسال از تطبیق برنامه‎های واکسین ضد فلج کودکان در ارزگان جلوگیری کرده است. امین‎الله توخی اعلام کرد که از شروع ماه حمل امسال تاکنون، پانزده مورد مشکوک بیماری پولیو در این ولایت ثبت شده است.

وی هشدار داد که اگر گروه طالبان به جلوگیری از تطبیق برنامه‎های واکسین‎های ضد سرخکان و ضد فلج کودکان همچنان پافشاری کند، در ارزگان، کودکان بیشتری به این دو بیماری خطرناک مبتلا خواهند شد.

با این حال، خان‎آغا میاخیل، رییس صحت عامه ارزگان، نیز تأیید می‎کند که به دلیل تطبیق نشدن واکسین‎های ضد سرخکان و ضد فلج کودکان در این ولایت، این دو بیماری در میان کودکان افزایش یافته است.

میاخیل تصریح کر که آن‎ها از مدتی بدین‎سو در حال مذاکره با گروه طالبان درباره تطبیق برنامه‎های ملی واکسیناسیون در این ولایت هستند. ارزگان در جنوب کشور یکی از ولایت‎های ناامن به حساب می‎آید که بر بخش‎های زیاد این ولایت، گروه طالبان تسلط دارد.

گروه طالبان از چند سال بدین‎سو در برخی از ولایت‎ها از جمله ارزگان از اجرای برنامه‎های واکسین‎های ضد سرخکان و ضد فلج کودکان جلوگیری کرده است و این برنامه‎ها را نوعی جاسوسی از سوی حکومت برای شناسایی مخفی‎گاه‎های خود تفسیر کرده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com